اخبار داغ

استاندار خوزستان :آیین‌های عزاداری محرم متناسب با شرایط استان برگزار می‌شود

غلام‌رضا شریعتی شامگاه شنبه در نشست هماهنگی برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم در مساجد و هیات‌ها در دهه نخست محرم با بیان این که مصوبه ستاد ملی کرونا برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم است بیان کرد: برگزار نشدن مراسم محرم تبعات و عوارض اجتماعی در جامعه خواهد گذاشت که امکان دارد جبران‌پذیر نبوده […]

اشتراک گذاری
26 مرداد 1399
106 بازدید
کد مطلب : 3631

غلام‌رضا شریعتی شامگاه شنبه در نشست هماهنگی برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم در مساجد و هیات‌ها در دهه نخست محرم با بیان این که مصوبه ستاد ملی کرونا برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم است بیان کرد: برگزار نشدن مراسم محرم تبعات و عوارض اجتماعی در جامعه خواهد گذاشت که امکان دارد جبران‌پذیر نبوده و نوعی نافرمانی مردم را در پی داشته باشد که از کنترل خارج شود لذا هر گونه تصمیم در این رابطه باید علاوه بر علمی و منطقی بودن بر مبنای مصالح جامعه باشد.

وی اظهار داشت:مبنای عزاداری امام حسین(ع) سنتی بودن آن است و تغییراتی که مجبوریم در آن ایجاد کنیم سازگار با آنچه از گذشته تا کنون با نام عزای امام حسین(ع) شکل گرفته نیست اما به هر صورت امسال با مساله‌ای مواجه شدیم که راهی جز کنترل و مدیریت آن وجود ندارد و باید از نحوه سرایت آن جلوگیری کنیم و سعی کنیم در حد امکان شرایط سفیدی که در استان ایجاد شده و بابت آن تلاش‌های بسیاری صورت گرفته شده را حفظ کنیم.

وی با تاکید مجدد بر نقش مهم مصالح جامعه در تصمیم‌گیری بیان کرد:  برای هر تصمیمی که اتخاذ می‌شود  باید ظرفیت جامعه در نظر گرفته شود و نباید تنها به مسایل علمی صرف اتکا کرد، نباید تصمیمات به گونه‌ای باشد که فقط روی کاغذ پیاده شود بلکه باید تصمیمی گرفته شود که به شکل عملی قابل پیاده شدن باشد.

استاندار خوزستان گفت: تاکنون تلاش بر این بوده است ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مرجع تصمیم باشد و به نحوی عمل شود که مصوبات و دستورالعمل‌ها به طور کامل اجرایی شود البته  این مصوبات باید متناسب با ظرفیت هر استان و قابل پذیرش باشد.

وی ادامه داد: هر گونه تصمیم در رابطه با عزاداری ماه محرم باید به گونه‌ای باشد که با توجه به شیوع بیماری کرونا از نظر علمی و عقلی حداقل فاصله اجتماعی در این آیین ها رعایت شود تا هم به باورهای مردم و هم به سلامت‌شان لطمه‌ وارد نشود آسیب زدن به باور جامعه از آسیب به سلامت آن‌ها سخت‌تر است،  در برهه فعلی  هم سلامت و هم باور مردم مهم است و باید حفظ شود.

شریعتی با بیان این که برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم با هیچ آیین مذهبی دیگری قابل قیاس نیست گفت: گسترش و نفوذی که ماه محرم دارد هیچ مراسم دیگری ندارد و این امر نیز در باور شیعیان و مردم ایران است برای همین نباید به آن خدشه وارد کنیم چراکه به آن اعتقاد دارند و خدشه وارد کردن به آن قابل بخشش نیست.

استاندار خوزستان با درخواست از هیات‌داران برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی تصریح کرد:باید به صوت جدی بر مراسم عزاداری محرم نظارت شود و برای نظارت می‌توان از بسیج  نیز کمک گرفت.

وی با اشاره به  آیین  قهوه‌خوری در استان خوزستان در ماه محرم بیان کرد: خوب است این سنت در لیوان یک بار مصرف و  هنگام خروج عزاداران انجام شود و از دور هم جمع شدن و قهوه خوردن خودداری گردد.

شریعتی با اشاره به برگزاری تعزیه‌های متعدد در استان خوزستان و به ویژه شهرستان‌های شوش و شادگان بیان کرد: با توجه به میزان جمعیتی که برای تعزیه شوش یا شادگان جمع می شود  برگزاری این تعزیه‌ها امکان پذیر نیست اما اگر تعزیه با جمعیت مشخص و مدیریت شده باشد با گذاشتن صندلی، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و مختصر کردن زمان مراسم قابل اجرا است.

وی بیان کرد: در آیین های عزاداری ماه محرم اصل سنت با تعدیل‌هایی می‌تواند حفظ شود تا بتوانیم با حداقل ضایعه و مشکل به آنچه باور داریم برسیم و در کنار آن جان دیگران را نیز به خطر نیندازیم

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *