اخبار داغ

پیام حملات روز گذشته به پایگاه‌های ارتش آمریکا چیست؟ + نقشه

طی یک هفته اخیر تاکنون ۷ حمله به پایگاه‌های آمریکایی فقط در سوریه انجام شده است. دو مورد به پایگاه التنف، دو مورد به میدان نفتی العمر، یک مورد تاسیسات گازی کونکو، یک مورد منطقه الشدادی و یک مورد الرکبان (نزدیک مرز اردن – سوریه) زیر ضربه رفته‌اند.  ضلع عراقی محور مقاومت در شامگاه ۱ […]

اشتراک گذاری
02 آبان 1402
226 بازدید
کد مطلب : 157410

طی یک هفته اخیر تاکنون ۷ حمله به پایگاه‌های آمریکایی فقط در سوریه انجام شده است. دو مورد به پایگاه التنف، دو مورد به میدان نفتی العمر، یک مورد تاسیسات گازی کونکو، یک مورد منطقه الشدادی و یک مورد الرکبان (نزدیک مرز اردن – سوریه) زیر ضربه رفته‌اند.

 ضلع عراقی محور مقاومت در شامگاه ۱ آبان اعلام کرد که به مواضع ارتش آمریکا مستقر در میدان نفتی العمر (استان دیرالزور سوریه) و پایگاه ائتلاف آمریکایی در منطقه الشدادی (استان الحسکه سوریه) حمله پهپادی انجام داده است. این دو هدف در منطقه شرق فرات واقع شده‌اند که در اشغال ارتش آمریکا و مزدورانش است.


بیانیه المقاومه الاسلامیه فی العراق: هدف قرار دادن العمر و الشدادی

پنتاگون نیز اعلام کرد که پایگاه التنف ارتش اشغالگر آمریکا هدف حمله قرار گرفته‌اند. روز ۲۷ مهرماه نیز مواضع نیروهای ائتلاف آمریکا در تاسیسات گازی کونکو و میدان نفتی العمر ( استان دیرالزور سوریه) و پایگاه التنف هدف حمله قرار گرفته است.


نقشه میدان نفتی العمر و تاسیسات گازی کونکو در سوریه
رود فرات مرز قلمروی اشغالی آمریکا و قلمرو دولت سوریه است

آمریکا در سوریه چه می‌کند؟

با استناد به آمار موسسه جسور للدراسات (وابسته به معارضین نظام سوریه)، آمریکا دارای ۳۰ مقر نظامی در سوریه است.  ارتش آمریکا در دو منطقه شرق فرات و التنف سوریه نیرو پیاده کرده است.

منطقه «التنف» یک گذرگاه مرزی در مجاورت سه کشور عراق، اردن و سوریه است که از سال ۱۳۹۵ در اشغال ارتش آمریکاست. دو دلیل برای این این اشغال وجود دارد:‌ اول؛  کریدور تهران – مدیترانه در بلند مدت بخشی از کمربند شرق به غرب جهان (BRI) خواهد شد و شرق و جنوب شرق آسیا را به مدیترانه متصل می‌کند. دوم؛ قطع خط پشتیبانی حزب الله لبنان و حمایت از رژیم صهیونیستی. بر همین اساس، ارتش آمریکا دقیقاً روی جاده پایگاه ایجاده کرده است! آمریکا به دنبال اشغال البوکمال نیز بود امّا در رقابت با ایران، پیروزی نصیب محور مقاومت شد.


کریدورهای عبوری از مرز مشترک عراق و سوریه

منطقه  «شرق فرات» در اختیار نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه (قسد) است. امّا در واقع این منطقه در اشغال ارتش آمریکاست. این منطقه بار رنگ زرد در نفشه مشخص است. آمریکا روزانه ۷۰ هزار بشکه نفت از میادین نفتی شرق فرات غارت می‌کند. این میادین تا سال ۲۰۱۷ در اختیار داعش بود و از این سال به بعد، وظیفه غارت به ارتش آمریکا رسید!

از طرفی، حدود ۱۰۰۰۰ داعشی در بازداشتگاه‌های شرق فرات هستند. حدود ۲۰۰۰ نفرشان از جنگجویان خارجی از بیش از ۴۰ کشور هستند. سناریوی احتمالی، ری‌برندینگ داعشی‌هاست تا در قالب معارض میانه‌رو علیه محور مقاومت مورد استفاده قرار بگیرند. نظیر آنچه که درباره القاعده سوریه (جبهه النصره) اتفاق افتاد و امروز در قالب هیئت تحریرالشام فعالیت می‌کنند.


شرق سوریه: نحوه استقرار پایگاه‌های آمریکا و محور مقاومت
«جسور للدراسات» پایگاه‌های محور مقاومت را با پرچم ایران نشان داده است
مناطق زیر ضربه ارتش آمریکا در شرق فرات (علامت قرمز)

پس از حمله هوایی رژیم اسرائیل به مردم غزه و نیز حمله روز ۲۰ مهر این رژیم به فرودگاه دمشق، تاکنون ۷ حمله به پایگاه‌های آمریکایی فقط در سوریه انجام شده است. دو مورد به پایگاه التنف، دو مورد به میدان نفتی العمر، یک مورد تاسیسات گازی کونکو، یک مورد منطقه الشدادی و یک مورد الرکبان (نزدیک مرز اردن – سوریه) زیر ضربه رفته‌اند.

ارتش آمریکا ناو هواپیمابر جرالد فورد و آیزنهاور را در شرق دریای مدیترانه مستقر کرده تا این پیام را به حزب الله و دیگر اضلاع مقاومت ارسال کند که آماده مداخله است. اکنون قرائن نشان می‌دهد، نیروهای محور مقاومت با ضربات یک هفته اخیر به پایگاه‌های آمریکا در سوریه و عراق (نظیر عین الاسد)، در حال ارسال این سیگنال هستند که مداخله آمریکا علیه حزب الله و شکسته شدن خطوط قرمز در فلسطین اشغالی به معنای شعله‌ور شدن کل جغرافیای تحت تسلط محور مقاومت علیه محور آمریکاست.


[۱]:jusoor.co/en/details/map-of-foreign-forces-posts-in-eastern-syria

[۲]:state.gov/resolving-the-detainee-dilemma-what-next-for-the-men-women-children-of-the-islamic-state

[۳]:tasnimnews.com/fa/news/1402/08/01/2976279/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *