اخبار داغ

امیرعبداللهیان: پاسخ مقاومت تغییردهنده نقشه کنونی سرزمین‌های اشغالی است

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفت: من در گفتگو با رهبران دریافتم پاسخی که داده خواهد شد پشیمان‌کننده و تغییردهنده نقشه کنونی سرزمین‌های اشغالی است. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری در لبنان گفت: آنچه اهمیت دارد توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه است. در دیدارهایی که با رهبران […]

اشتراک گذاری
22 مهر 1402
350 بازدید
کد مطلب : 157329

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفت: من در گفتگو با رهبران دریافتم پاسخی که داده خواهد شد پشیمان‌کننده و تغییردهنده نقشه کنونی سرزمین‌های اشغالی است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری در لبنان گفت: آنچه اهمیت دارد توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه است. در دیدارهایی که با رهبران مقاومت داشتم متوجه شدم آنها در وضعیت عالی قرار دارند و آمادگی لازم برای همه سناریوها علیه رژیم صهیونیستی را دارند. در هر حالتی مقاومت تصمیم خواهد گرفت و درصورت آتش‌بس این مقاومت است که شروط خود را طرح خواهد کرد.

وی افزود: ما پیشنهاد برگزاری نشست فوق‌العاده سازمان همکاری‌های اسلامی را داده‌ایم و آماده برگزاری این نشست در تهران هستیم. یکی از اقدامات دبیرکل اوآی‌سی تعیین نماینده ویژه برای پیگیری مسائل فلسطین است، از جمله جمع‌آوری همه مستندات از جنایات رژیم صهیونیستی برای طرح نزد محاکم بین‌المللی و ملی کشورها.

در تاریخ هفت دهه گذشته بارها از طریق فلسطینی‌ها و مراکز حقوق‌بشری شکایت‌های بین‌المللی مطرح شده است اما به‌دلیل برخوردهای غیرعادلانه در این مسیر مشکل‌ها و چالش‌هایی برای فلسطینی‌ها به‌وجود آمده است. در تماس تلفنی با آقای گوترش به ایشان گفتم که این مسئله و پیگیری حقوق جنایات رژیم از وظایف اصلی جامعه جهانی از جمله سازمان ملل است. علی‌رغم تداوم جنایت علیه غیرنظامیان در غزه رهبران مقاومت از امکانات و روحیه بالا برخوردارند.

مقاومت همه سناریوهای ممکن را مقابل خود قرار داده است

وزیر امور خارجه ایران گفت: مقاومت همه سناریوهای ممکن را مقابل خود قرار داده است. مقاومت به‌تنهایی قادر است که هر اقدامی را انجام دهد و از توانمندی بالایی برخوردارند. ایران فعالانه از مقاومت مردم فلسطین مقابل اشغالگری و جنایات جنگی به‌صورت سیاسی و رسانه‌ای حمایت می‌کند. امروز مقاومت در شرایطی قرار دارد که همه نیازهای فناورانه را خود تهیه می‌کند. ما به همه اقدامات دیپلماتیک لازم برای توقف جنایات و رفع محاصره غزه ادامه خواهیم داد.

امروز صهیونیست‌ها در بدترین وضعیت قرار دارند و عملیات الاقصی پیروزمندانه بار دیگر این را به اثبات رساند. حضور تمام‌قد آمریکا کنار تل‌آویو دلیلی است که رژیم اسرائیل در بدترین وضعیت قرار دارد و عملیات الاقصی شاهدی است بر آن.

امیرعبداللهیان درباره پیام قدرت‌های سیاسی در لبنان و احتمال باز شدن جبهه جنوب لبنان گفت: امنیت لبنان برای همه و ایران مهم است. در خصوص گشوده شدن جبهه‌های جدید هر احتمالی متناسب با وضعیت میدان متصور است.

رهبران مقاومت از انسجام عالی برخوردارند

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص ساعت صفر برای پاسخ به جنایات رژیم صهیونیستی گفت: امروز رهبران مقاومت از انسجام عالی برخوردارند، همه سناریوها را طراحی کردند و دست همه روی ماشه شلیک است، در صورت تعلل جامعه جهانی و سازمان ملل متحد و کنشگرانی که حامی جنگی‌افروزی رژیم اسرائیل هستند پاسخ در زمان مناسب و موردنظر مقاومت انجام خواهد شد. من در گفتگو با رهبران دریافتم پاسخی که داده خواهد شد پشیمان‌کننده و تغییردهنده نقشه کنونی سرزمین‌های اشغالی است.

عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل به‌کلی از روی میز کنار رفته است

وی درباره مذاکرات آمریکا و عربستان برای معاهده دفاعی و تأثیر عملیات الاقصی بر آن گفت: آنچه در خبرها در خصوص عادی‌سازی روابط عربستان با رژیم جعلی مطرح شده اکنون با شرایط جدید منطقه به‌کلی از روی میز کنار رفته است. مقاومت رأساً از توانمندی بالا برای پاسخ در صورت تداوم محاصره غزه برخوردار است. یکی از مقامات یک کشور اروپایی در روزهای گذشته گفت “عملیات الاقصی به همه ثابت کرد موضوع فلسطین زنده است و کسی نمی‌تواند فلسطین را از صفحه روزگار حذف کند”.

کشورها هرگز موضوع فلسطین را از دستورکار خارج نخواهند کرد

امیرعبداللهیان در خصوص صحبت‌ها با عربستان گفت: برای اولین بار آقای رئیسی و آقای بن‌سلمان در چند شب گذشته با هم صحبت کردند. این گفتگوها در سایه فضای جدید حاکی از روابط خوب بین ایران و عربستان است. تهران و ریاض بر حمایت از فلسطین و محکوم کردن جنایت‌های جنگی در غزه اتفاق نظر دارند. امروز عمده رهبران غرب و کشورهای عربی اتفاق نظر دارند عملیات طوفان الاقصی پاسخ خودجوشی بود به تندروی‌های نتانیاهو در ماه‌های گذشته. نه عربستان و نه هیچ یک از کشورها هرگز موضوع فلسطین را از دستورکار خارج نخواهند کرد.

برخی شهرک‌های صهیونیستی و مراکز نظامی در کنترل نیروهای مقاومت است

وزیر امور خارجه ایران در خصوص احتمال سفر به دیگر کشورها و کوچ اجباری مردم غزه گفت: در موضوع کوچ اجباری ساکنان غزه آنچه می‌بینیم نشانگر آن است که رژیم اسراییل به‌جای مقابله در میدان جنگ، حمله به کودکان و غیرنظامیان را در دستورکار قرار داده است، این در حالی است که رهبران مقاومت تأکید کردند برخی شهرک‌های صهیونیستی و برخی مراکز نظامی در کنترل نیروهای مقاومت است، صهیونیست‌ها آن‌قدر آشفته هستند که حتی قادر به بازپس‌گیری این مراکز و شهرک‌ها در روزهای گذشته نبودند، علی‌رغم برخورداری از حمایت یکجانبه آمریکا باز از روی ضعف صرفاً به حمله نظامی به غیرنظامیان روی آوردند.

سید حسن نصرالله مرد عمل است

امیرعبداللهیان در ادامه درباره دیدارش با دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: در دیدار با آقای نصرالله در جریان آخرین تحولات میدانی مقاومت و جنوب لبنان قرار گرفتم. همه جهانیان می‌دانند که سید حسن نصرالله مرد عمل است. او بالاترین نقش را برای امنیت لبنان و منطقه در اختیار داشته است، لذا به آنچه سید حسن می‌اندیشد شامل امنیت لبنان و امنیت پایدار در منطقه است. حزب‌الله با در نظر گرفتن جمیع جهات به حمایت خود به‌شکل مقتضی اقدام می‌کند. روش آقای نصرالله این است که اقدام می‌کند و بعد توضیح می‌دهد. هنوز مقاومت فلسطین برای نشان دادن واکنش‌های قوی از توانمندی بالایی برخوردار است، دریافتم با توجه به سناریوهای حزب‌الله هرگونه اقدامی یک زلزله بزرگ علیه صهیونیست‌ها خواهد بود.

بر اساس درکم از واقعیت به جنایتکاران جنگی و حامیان آنان در منطقه هشدار می‌دهم تا دیر نشده جنایات اسرائیل علیه شهروندان و غیرنظامیان فوراً متوقف شود، شاید ساعات دیگر دیر باشد. هنوز فرصت سیاسی برای جلوگیری از بحران گسترده در منطقه وجود دارد. امروز بعد از این کنفرانس با نماینده دبیرکل سازمان ملل در منطقه دیدار خواهم داشت و می‌گویم همچنان فرصت سیاسی وجود دارد اما فردا دیر است.

متحدین ما بهترین و شایسته‌ترین تصمیمات را در بحران‌ها اتخاذ می‌کنند

امیرعبداللهیان درباره موضع دولت عراق گفت: مشورت با متحدین در منطقه یک دستورکار ثابت است، البته ما هیچ‌گاه برای متحدین در منطقه تعیین تکلیف نکرده و نخواهیم کرد، متحدانمان در منطقه مستقل‌اند و در تصمیم‌گیری بر مبنای مصالح جمعی و ملت‌های خود عمل می‌کنند. شما در صحنه مردمی سوریه و ما هم در گفتگو با آقای بشار شاهد بودیم که سوریه درباره موضوعات غزه مسئولانه عمل خواهد کرد. اطمینان داریم متحدین ما بهترین و شایسته‌ترین تصمیمات را در بحران‌ها اتخاذ می‌کنند.

دارایی‌های ایران در قطر در چارچوب توافق بین تهران و دوحه در مسیر خود قرار دارد

وی در خصوص تماس‌های دیپلماتیک با اروپا و همچنین ادعای واشنگتن پست برای بلوکه شدن دارایی‌های ایران در قطر گفت: نه فرانسه و نه کشورهای غربی قادر نیستند طرحی را بر مردم فلسطین تحمیل کنند. هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند کشتار زنان و کودکان را در غزه تحمل کند و حمایت کند، غرب و جهان نسبت به جنایت جنگی رژیم اسرائیل مسئولیت دارند. رژیم از این میدان نمی‌تواند پیروز خارج شود، اساساً میدان کشتار غیرنظامیان میدان شکست متجاوزین است.

در خصوص دارایی‌های ایران در قطر همه چیز در چارچوب توافق موجود بین تهران و دوحه در مسیر خود قرار دارد.

هرگونه گسترش جنگ در منطقه مسئولیتش متوجه رژیم صهیونیستی و حامیان آن خواهد بود

امیرعبداللهیان درباره قطعنامه در خصوص تحولات فلسطین گفت: امروز جنگ علیه غزه فراتر از جنگ علیه فلسطین است چرا که عملاً آمریکا با ارسال سلاح و حمایت همه‌جانبه وارد این جنگ علیه غیرنظامیان شده است. این‌که چرا رژیم اسرائیل هیچ دستاوردی در روزهای گذشته نداشته است؛ دلیل اول این است که به‌معنای واقعی نتانیاهو و رژیم صهیونیستی بامداد صبح شنبه سقوط کردند، برای اینکه این افتضاح بزرگ را پوشش دهند نتانیاهو با هیاهو و دست و پا زدن در دریای غرق‌شده، صحنه‌سازی خودش را ارائه می‌دهد.

من در تماس با دبیرکل سازمان ملل در گفته‌های ایشان شاهد بودم که تلاش می‌کند برای رفع محاصره غزه توجه شود و خواسته‌های فلسطینی‌ها مورد توجه قرار گیرد. اگر این نیات خوب آقای گوترش بخواهد تبدیل به قطعنامه شود این قطعنامه حقوق ملت فلسطین از جمله توقف جنایات جنگی علیه غیرنظامیان و امکان ارسال دارو و غذا به غزه بایستی به‌صراحت در قطعنامه بیاید و همچنین تأمین حقوق حقه فلسطین مورد توجه قرار گیرد.
در پایان مایلم تأکید کنم که هرگونه گسترش جنگ در منطقه مسئولیتش متوجه رژیم صهیونیستی و حامیان آن خواهد بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *