اخبار داغ

گلایه شهروندان باقرشهری از معضلات بافت فرسوده

در دیدار مردمی شهروندان باقرشهر با شهرداری بر اولویت احیای بافت فرسوده در حوزه شهرسازی و لزوم تدقیق طرح تفضیلی باقرشهر در امتداد طرح جامع با محوریت نوسازی بافت فرسوده از سوی شهردار باقرشهر و رئیس شورای اسلامی شهرستان ری تأکید شد. به گزارش تجهیز نیوز از ری، دیدار مردمی رئیس شورای اسلامی شهرستان ری […]

اشتراک گذاری
30 شهریور 1402
322 بازدید
کد مطلب : 156961

در دیدار مردمی شهروندان باقرشهر با شهرداری بر اولویت احیای بافت فرسوده در حوزه شهرسازی و لزوم تدقیق طرح تفضیلی باقرشهر در امتداد طرح جامع با محوریت نوسازی بافت فرسوده از سوی شهردار باقرشهر و رئیس شورای اسلامی شهرستان ری تأکید شد.

به گزارش تجهیز نیوز از ری، دیدار مردمی رئیس شورای اسلامی شهرستان ری و شهردار باقرشهر با شهروندان باقرشهری صبح امروز با حضور چشمگیر مردم برگزار و دستوراتی در جهت تعامل با شهروندان صادر شد.

در این جلسه شهروندی از بافت فرسوده در باقرشهر گلایه کرد و ابراز داشت: بافت فرسوده مشکل اساسی شهروندان است و از آنجا که اکثر ساختمان‌ها فرسوده هستند، هرگونه اقدامی که در منزل مسکونی داریم از اصلاح راه پله تا مقاوم سازی با مخالفت عوامل شهرداری مواجه می‌شویم.

بانوی دیگری از بافت فرسوده و مشکلات آن اظهار ناراحتی کرد و گفت: توانایی نوسازی نداریم اما نیاز داریم که تغییراتی در منازل داشته باشیم اما کارشناسان شهرداری به علت فرسودگی ملک موافقت نمی‌کنند، لذا درخواست داریم در این راه شهرداری از سخت‌گیری‌ها بکاهد و به کمک مردم برود‌.

آقای جوانی در حضور شهردار باقرشهر و رئیس شورای اسلامی شهرستان ری از افرایش اجاره بها گلایه داشت و بیان کرد: با افزایش اجاره بها توانایی اجاره واحد صنفی را ندارم و از شهرداری مساعدت می‌خواهم که بتوانم در بخشی از حیاط منزل پدری کارگاه کوچکی جهت نگه‌داری ابزار و لوازمات کار احداث کنم.

وی ادامه داد: به محض اقدام برای دیوار کشی در حیاط عوامل شهرداری اقدام به ضبط لوازم بنایی کردند و از آنجا که این لوازم اجاره‌ای بوده درخواست تحویل آن را در اسرع وقت دارم.

شهروند سالمندی از مشکل جابه‌جایی قطعات زمین در یکی از محلات گلایه داشت: این محله پیش از شهر شدن باقرشهر تغییراتی داشته که بر اساس آن مالکان موظف به عقب نشینی بودند اما به دلیل نبود نظارت یکی از مالکان از قانون تخطی کرده و به میزان عقب نشینی تعیین شده تقسیمات اراضی را جابه‌جا کرده‌اند و در واقع پلاک‌های ثبتی جابه‌جا شده و عقب نشینی شامل هیچ یک از اراضی نشده اما برای دریافت سند در اداره ثبت اسناد با مشکل مواجه هستیم که اگر شهرداری نظارت و مساعدت داشته باشد امکان تثبیت پلاک‌ها وجود دارد.

شهروند میانسالی با تصاویری از تخریب منزل مسکونی خود به این جلسه مراجعه کرد و ابراز داشت: در طبقه دوم ملک مسکونی قصد ساخت و ساز غیرمجاز داشتم اما عوامل شهرداری بلافاصله وارد عمل شدند و از ساخت و ساز جلوگیری کردند، پس از آن با تداوم ساخت و ساز شهرداری برای تخریب اقدام کرد اما در تخریب طبقه دوم بخشی از سقف منزل مسکونی طبقه اول نیز تخریب شد.

وی با ارائه تصاویر قبل و بعد از تخریب ملک افزود: خانواده من در طبقه اول همین ملک زندگی می‌کنند که این تخریب و آسیبی که به ملک وارد شد موجب نگرانی آن‌ها شده است.

شهروند دیگری که قصد نوسازی ملک‌ فرسوده را داشت گفت: با یکی از همسایگان تصمیم به تجمیع ملک و نوسازی آن داریم اما یک سال است که جواز صادر نشده و میزان عقب نشینی تعیین شده برای این املاک بسیار زیاد است که با این وجود میزان سطح مسکونی را کاهش می‌دهد و با وجود تجمیع دو زمین بازهم ساختمان کوچکی خواهیم داشت.

یکی از بانوان باقرشهر در مراجعه به شهرداری از ساخت و ساز خارج از مقررات یکی از همسایه‌ها گلایه داشت و گفت: ساختمانی که مجاور منزلش اقدام به ساخت کرده موجب فرسودگی و آسیب بیشتر به ملک مجاور شده است.

وی با تأکید بر اینکه ملک مجاور بدون عقب نشینی و به صورت غیرقانونی ساخته شده افزود: از سازنده ملک مورد نظر در دادگاه شکایت شده و بر اساس گزارش دادگستری آسیب ساخت و ساز غیر اصولی محرز است و با توجه به پیش‌روی‌های ملک مجاور از ارزش این ملک کاسته و هیچ کس تمایلی به خرید این ملک یا مشارکت برای ساخت و ساز ندارد.

احیای بافت فرسوده اولویت شهرداری باقرشهر

مرتضی همتی شهردار باقرشهر در حاشیه دیدار مردمی با شهروندان باقرشهر در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در این جلسه دیدار مردمی در حدود ۶۰ نفر از همشهریان که مشکلاتی را در تعامل با مجموعه شهرداری داشتند مراجعه کردند و دستوراتی برای تسهیل ارتباطات با هماهنگی معاونان صادر شد.

وی با اشاره به مشکل بافت فرسوده در باقرشهر افزود: در حوزه شهرسازی احیای بافت فرسوده یکی از اولویت‌ها است که رسیدگی به آن در دستور کار قرار دارد.

شهردار باقرشهر در ادامه گفت: در محدوده باقرشهر باتوجه به فقر اقتصادی و توان پایین مردم در ساخت‌وساز و معضلات و کمبودهایی که برای تشویق مردم در طرح تفضیلی وجود دارد، ضروری است که اقدام و کار جدیدی انجام شود تا مردم نسبت به ساخت‌وساز در بافت فرسوده تشویق و ترغیب شوند.

همتی تصریح کرد: بازنگری طرح جامع باقرشهر در شورای عالی شهرسازی به تصویب رسیده که پس از ابلاغ برای تهیه طرح تفضیلی اقدام خواهد شد.

وی تأکید کرد: بر اساس تمهیدات اندیشیده شده باید موضوعات و معضلات بافت فرسوده با توجه به نیاز منطقه همزمان با طرح تفضیلی پیش روی کند لذا در این زمینه نیاز به کمک‌هایی داریم که بخشی از مشکلات مردم با کمک شورای فرادستی و مدیریت شهر تهران برطرف شود.

تدقیق طرح جامع باقرشهر با محوریت نوسازی بافت فرسوده

جعفر شربیانی، رئیس شورای شهرستان ری در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدارهای مردمی و تأثیر قابل‌توجه آن در کاهش مشکلات مردم و تعامل با ادارات، اظهار داشت: باقرشهر از شهرهای بزرگ جنوب تهران است که دارای ظرفیت‌ها و چالش‌های ناشی از صنایع بزرگ مستقر در این شهر است.

وی افزود: در این جلسه با توجه به گلایه‌های مردم و مطالباتی که در دیدار مردمی مطرح شد در خصوص تدقیق طرح تفضیلی باقرشهر در امتداد طرح جامع مصوب شده با محوریت نوسازی بافت فرسوده تصمیماتی اتخاذ شد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان ری در ادامه با اشاره به تلاش مجموعه شهرداری برای نوسازی بافت فرسوده گفت: رسیدگی به موضوعات بافت فرسوده مشکلات و معضلات مردم را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد و در این طرح امکان بررسی و اصلاح معابر شهری نیز وجود دارد.

شربیانی خاطرنشان کرد: شهرستان ری با توجه به سرریز مشکلات شهر تهران به آن باید از هم‌جواری با شهر تهران منتفع شود و همواره تلاش می‌کنیم تا از ظرفیت مدیریت شهری تهران و شهرداری تهران در راستای آبادانی و رفع مشکلات شهر باقرشهر در حوزه‌های ترافیکی و عمرانی اقدام کنیم.

بر اساس این گزارش شهردار باقرشهر و عضو شورای اسلامی شهر تهران با شنیدن گلایه‌های مردم دستوراتی را در جهت کاهش مشکلات و تعامل‌ و تساهل عوامل شهرداری با شهروندان صادر کردند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *