اخبار داغ

سهم نیروگاه‌های تجدیدپذیر از تولید برق ایران چقدر است؟

ظرفیت نصب شده تولید برق تجدیدپذیر در کشور در پایان تیرماه سال جاری به ۱۰۸۱ مگاوات رسید که سهمی ۱.۲ درصدی در ظرفیت اسمی تولید برق کشور دارد. به گزارش پایگاه خبری تجهیز نیوز طبق اعلام وزارت نیرو، در ایران میزان تابش خورشید نسبت به کشورهای اروپایی ۴۰درصد بیشتر بوده و نسبت به کشورهای همجوار به […]

اشتراک گذاری
20 شهریور 1402
261 بازدید
کد مطلب : 156689

ظرفیت نصب شده تولید برق تجدیدپذیر در کشور در پایان تیرماه سال جاری به ۱۰۸۱ مگاوات رسید که سهمی ۱.۲ درصدی در ظرفیت اسمی تولید برق کشور دارد.

به گزارش پایگاه خبری تجهیز نیوز طبق اعلام وزارت نیرو، در ایران میزان تابش خورشید نسبت به کشورهای اروپایی ۴۰درصد بیشتر بوده و نسبت به کشورهای همجوار به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل دمای خنک‌تر و وزش باد مطلوب، شرایط مناسب‌تری برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی و بادی دارد؛ واقعیتی که برخی کارشناسان عقیده دارند ظرفیتی بالقوه تا ۱۰۰ هزار مگاوات برق به صورت نظری برای کشور فراهم کرده است.

با وجود این ظرفیت عظیم در بخش تولید برق از منابع بادی و خورشیدی، همواره در ایران توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر با کندی و وقفه مواجه بوده و درحالی که قرار بود در طی دو سال گذشته، حداقل ۱۳۰۰ مگاوات ظرفیت جدید در بخش نیروگاه‌های تجدیدپذیر وارد مدار شود و روند کند گذشته، با ریل‌گذاری جدید در دولت سیزدهم ادامه نیابد، بررسی آمار رسمی وزارت نیرو نشان می‌دهد که از پایان تیرماه ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه ۱۴۰۲، تنها ۱۷۸ مگاوات به ظرفیت اسمی تولید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزوده شده است.

در پایان تیرماه ۱۴۰۲، ظرفیت اسمی تولید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر (به‌علاوه نیروگاه‌های برق‌آبی کمتر از ۱۰ مگاوات) به ۱۰۸۱ مگاوات رسید و سهم تجدیدپذیرها از ظرفیت اسمی تولید برق کشور را به ۱.۲ درصد رساند.

ظرفیت اسمی تولید برق ایران در پایان تیرماه ۹۱ هزار و ۲۴۵ مگاوات بوده که ۱.۲ درصد از این ظرفیت مربوط به نیروگاه‌های تجدیدپذیر است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *