اخبار داغ

فرانسه بزرگترین تامین کننده برق خود را ملی اعلام کرد

بر اساس بیانیه‌ای که توسط وزارت دارایی فرانسه منتشر شد، دولت فرانسه روند ملی کردن بزرگترین شرکت انرژی این کشور یعنی ای‌دی‌اف EDF را تکمیل کرد و این شرکت رسماً از بورس اوراق بهادار پاریس حذف شد. به گزارش تجهیز نیوز به نقل از راشاتودی، بر اساس بیانیه‌ای که روز پنجشنبه توسط وزارت دارایی فرانسه […]

اشتراک گذاری
21 خرداد 1402
95 بازدید
کد مطلب : 156571

بر اساس بیانیه‌ای که توسط وزارت دارایی فرانسه منتشر شد، دولت فرانسه روند ملی کردن بزرگترین شرکت انرژی این کشور یعنی ای‌دی‌اف EDF را تکمیل کرد و این شرکت رسماً از بورس اوراق بهادار پاریس حذف شد.

به گزارش تجهیز نیوز به نقل از راشاتودی، بر اساس بیانیه‌ای که روز پنجشنبه توسط وزارت دارایی فرانسه منتشر شد، دولت فرانسه روند ملی کردن بزرگترین شرکت انرژی این کشور یعنی ای‌دی‌افEDF  را تکمیل کرد و این شرکت رسماً از بورس اوراق بهادار پاریس حذف شد.

این تصاحب به دنبال آن صورت گرفت که این شرکت در سال گذشته متحمل ضرر بی‌سابقه‌ای شد و تولید برق هسته‌ای آن به پایین‌ترین رقم خود در ۳۴ سال گذشته رسید.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه از ملی شدن این شرکت استقبال کرد و آن را “موفقیت” خواند و تأکید کرد که تصاحب این شرکت انرژی از سوی دولت برای آینده آن “ضروری” است.

در اواخر سال ۲۰۲۲، پاریس خرید ۱۶ درصد از سهام ای‌دی‌اف را آغاز کرد و حدود ۱۰ میلیارد یورو (۹/۱۰ میلیارد دلار) را برای در اختیار گرفتن کنترل کامل این تامین‌کننده برق بدهکار پیشنهاد داد.

دولت فرانسه قبلاً تقریباً ۸۴ درصد از EDF را در اختیار داشت، در حالی که ۱۵ درصد در دست سهامداران خصوصی بود و ۱ درصد باقی مانده در اختیار کارکنان شرکت بود.

فرانسه تقریباً ۷۰ درصد از برق خود را با استفاده از ۵۶ رآکتور هسته‌ای تولید می‌کند که همگی توسط شرکت ای‌دی‌اف اداره می‌شوند.

با این حال، اکثر آنها با مشکلات فرسایشی مکرر مواجه شدند که با تعطیلی و یا دوره تعمیر و نگهداری خود باعث کاهش شدید تولید برق شدند.

کاهش تولید انرژی هسته ای منجر به افزایش چشمگیر هزینه برق در فرانسه در سال گذشته شد و ای‌دی‌اف را مجبور به خرید برق از بازارهای عمده فروشی برای پوشش کمبود تولید خود کرد که این امر منجر به تشدید بحران انرژی اروپا شد.

بدهی خالص مالی EDF در سال گذشته با ۵۰ درصد افزایش به حدود ۷۰ میلیارد دلار رسید و این در حالی بود که این شرکت یک رکورد ضرر و زیان را ثبت کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *