اخبار داغ

ماجرای زیان یارانه‌بگیران پس از افزایش پی در پی قیمت اقلام اساسی

با وجود افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند مرغ که از محدوده ۵۰ هزار تومان در سال گذشته به قیمتی برابر ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در سال جاری رسیده است، اعتبار کالابرگ الکترونیک تنها برای سه دهک اول(آن هم با شرط) افزایش یافته که به زیان یارانه بگیران است. به گزارش تجهیز نیوز  پس از […]

اشتراک گذاری
15 خرداد 1402
115 بازدید
کد مطلب : 156929

با وجود افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند مرغ که از محدوده ۵۰ هزار تومان در سال گذشته به قیمتی برابر ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در سال جاری رسیده است، اعتبار کالابرگ الکترونیک تنها برای سه دهک اول(آن هم با شرط) افزایش یافته که به زیان یارانه بگیران است.

به گزارش تجهیز نیوز  پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت با عنوان مردمی سازی یارانه‌ها اقدام به پرداخت یارانه نقدی ۳۰۰  و ۴۰۰ هزار تومانی کرد. پس از مدتی از اجرای رویه پرداخت یارانه نقدی شاهد اجرای طرح کالابرگ الکترونیک بودیم.

براساس طرح کالابرگ الکترونیک، سرپرست خانوار می‌تواند طی ماه از اعتبار شارژ شده یارانه خود برای خرید کالاهای اساسی مشخص شده استفاده کند و این اعتبار از یارانه نقدی پرداختی ماه بعد کسر خواهد شد.

این موضوع روندی بود که دولت در سال گذشته در پیش گرفت اما در سال جاری شاهد افزایش قیمت قابل توجه برخی از اقلام کالاهای اساسی بودیم. به طور مثال در حوزه مرغ، زمانی یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته شد که قیمت آن به ازای هر کیلوگیرم در محدوده ۵۰ هزار تومان قرار داشت.

این در حالی است که در حال حاضر قیمت مرغ بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان قرار دارد و دولت تغییری در یارانه نقدی یا اعتبار عموم مردم ایجاد نکرده است. به این ترتیب عملا یارانه اکثریت یارانه بگیران ثابت باقی مانده است و تنها یارانه مربوط به مشمولان کمیته امداد و بهزیستی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

تکرار ماجرای زیان یارانه بگیران با ثابت ماندن مبلغ یارانه

یکی از نکات مثبتی که در خصوص طرح کالابرگ الکترونیک از آن یاد می شد بحث تضمین حداقل سبد مورد نیاز خانوار بود. در این طرح قرار بود همواره اعتبار لازم برای خرید مقدار مشخصی از هر یک اقلام اساسی مورد نیاز هر فرد را تامین کند که یک طرح مترقی به حساب می‌آمد.

با این وجود عدم افزایش اعتبار برای کلیه اقشار یارانه بگیر براساس افزایش قیمت‌ها مانند آنچه به طور مشخص در بازار مرغ شاهد آن بودیم این مزیت را نیز از طرح کالابرگ حذف می‌کند که به زیان اقشار یارانه بگیر خواهد بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *