اخبار داغ

نماینده مجلس سنای پاکستان خواستار احداث خط لوله گاز مشترک با ایران شد

نماینده مجلس سنای پاکستان طی اظهاراتی با اشاره به تحولات سیاسی منطقه، تأکید کرد که زمان احداث خط لوله گاز پاکستان و ایران فرا رسیده است. به گزارش تجهیز نیوز به نقل از روزنامه داون پاکستان، سید مشاهد حسین، نماینده مجلس سنای پاکستان طی اظهاراتی در روز شنبه با اشاره به تحولات سیاسی منطقه، تأکید […]

اشتراک گذاری
10 اردیبهشت 1402
87 بازدید
کد مطلب : 156994

نماینده مجلس سنای پاکستان طی اظهاراتی با اشاره به تحولات سیاسی منطقه، تأکید کرد که زمان احداث خط لوله گاز پاکستان و ایران فرا رسیده است.

به گزارش تجهیز نیوز به نقل از روزنامه داون پاکستان، سید مشاهد حسین، نماینده مجلس سنای پاکستان طی اظهاراتی در روز شنبه با اشاره به تحولات سیاسی منطقه، تأکید کرد که زمان احداث خط لوله گاز پاکستان و ایران فرا رسیده است.

وی در سخنرانی خود در ضیافت شام خداحافظی محمدعلی حسینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، اعلام کرد که دو گذرگاه رسمی مرزی پس از ۷۳ سال افتتاح شده و بر سر ساخت ۶ بازارچه مرزی جدید توافق شده است که از آن‌ها یک مورد تکمیل و آماده بهره برداری است و دو بازارچه نیز به زودی تکمیل خواهد شد.

وی افزود: صادرات برق به پاکستان از ۱۰۰ مگاوات به بیش از ۲۰۰ مگاوات افزایش یافته است که به طور بالقوه می توان آن را به ۵۰۰ مگاوات افزایش داد.

حسین در ادامه گفت: در شرایط کنونی استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات موجود در حوزه اقتصادی، گردشگری و سرمایه گذاری متقابل ایران و پاکستان باید در اولویت باشد.

وی همچنین با اشاره به بهبود روابط ایران و عربستان سعودی با کمک چین، تأکید کرد که این اقدام مورد استقبال همه امت اسلامی است.

این سناتور افزود: امروز در سال ۲۰۲۳، آسیا آینده جهان را رقم خواهد زد.

وی که رئیس کمیته دائمی دفاعی در مجلس سنای پاکستان نیز هست، با یادآوری اینکه این کشور از روابط تاریخی با ایران بهره می‌برد، گفت که ایران اولین کشوری بود که پاکستان را در نقشه جهان به رسمیت شناخت.

وی افزود: قبل از ورود انگلیسی‌ها، زبان فارسی نه تنها در این شبه قاره رایج بود، بلکه زبان رسمی بسیاری از ایالت‌ها از جمله امپراتوری سیک مهاراجه رنجیت سینگ نیز محسوب می‌شد.

این سناتور گفت: دوره تصدی محمدعلی حسینی، سفیر ایران در همه زمینه ها بسیار موفق بود زیرا امنیت دفاعی، اطلاعاتی، تجاری و تجارت برون مرزی در هر دو کشور افزایش یافت.

وی گفت: برای اولین بار هیئت‌های متشکل از رؤسای سرویس‌های اطلاعاتی و نیروهای مسلح دو کشور به کشورهای یکدیگر اعزام شده‌اند.

پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان که بیش از ۱۰ سال به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران و اقتصاد ناپایدار پاکستان متوقف شده بود، با آغاز تلاش‌های دیپلماتیک این کشور که با کمبود انرژی مواجه است، احیا شده است.

خط لوله گاز ایران-پاکستان IP که ۲۷۳۵ کیلومتر (۱۷۰۰ مایل) طول دارد و اغلب “خط لوله صلح” نامیده می شود، اولین بار در سال ۱۹۹۴، زمانی که هند نیز در این پروژه مشارکت داشت، مورد توجه قرار گرفت.

در طرح اول این پروژه ۷.۵ میلیارد دلاری آمده بود که گاز میدان‌های پارس جنوبی از طریق بلوچستان در غرب پاکستان به هند انتقال داده می‌شود.

از زمان شروع این پروژه، مشکلات متعددی وجود داشته است که تکمیل آن را به تعویق انداخته است. پاکستان به شدت به این پروژه گاز طبیعی نیاز دارد چرا که با کمبود انرژی مواجه است.

در سال ۲۰۰۸، این سه کشور به توافق نزدیک بودند، اما هند تصمیم گرفت خط لوله ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند (TAPI) را پیش ببرد. به دلیل تحریم ها و فشارهای آمریکا بر ایران، به نظر می رسد هند تصمیم گرفته است از توافق نامه خط لوله گاز IP خارج شود و به دنبال جایگزینی باشد که شامل ایران نباشد.

در سال ۲۰۰۹، قرارداد خرید و فروش ۲۵ ساله گاز برای ساخت خط لوله‌ای که از مرز ایران تا نوابشاه به فاصله ۷۸۱ کیلومتر می‌رود، مورد مذاکره قرار گرفت. این خط لوله قرار بود ۶۶۵ کیلومتر از استان بلوچستان پاکستان و ۱۱۵ کیلومتر از استان سند عبور کند. این خط لوله بیش از ۱۱۰۰ کیلومتر در ایران از میدان گازی پارس تا منطقه مرزی پاکستان در بلوچستان کشیده شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *