اخبار داغ

درآمد نفتی ایران معادل قبل از تحریم‌ها شده است

 به گزارش پایگاه خبری تجهیز نیوز، وقوع جنگ روسیه و اوکراین موجب شد که قیمت بیش از ۱۰۰ دلاری هر بشکه نفت در بازار جهانی تثبیت شود و در صورت تداوم این مناقشه، چشم‌انداز قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۲۲ در ارقامی نزدیک به ۱۰۰ دلار بر هر بشکه برآورد می‌شود. در اولین معاملات نفت […]

اشتراک گذاری
16 خرداد 1401
208 بازدید
کد مطلب : 146386

 به گزارش پایگاه خبری تجهیز نیوز، وقوع جنگ روسیه و اوکراین موجب شد که قیمت بیش از ۱۰۰ دلاری هر بشکه نفت در بازار جهانی تثبیت شود و در صورت تداوم این مناقشه، چشم‌انداز قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۲۲ در ارقامی نزدیک به ۱۰۰ دلار بر هر بشکه برآورد می‌شود.

در اولین معاملات نفت در روز دوشنبه، قیمت جهانی نفت به دنبال بالا رفتن قیمت نفت عربستان برای تحویل در ماه جولای بیش از ۲ دلار افزایش داشت که حاکی از کمبود عرضه در بازار جهانی نفت است.

بدین ترتیب قیمت هر بشکه نفت بِرِنت دریای شمال با ۱ دلار و ۳ سنت افزایش به ۱۲۰ دلار و ۷۵ سنت و نفت وِست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۴  سنت افزایش به ۱۱۹ دلار و ۹۱ سنت رسید.

افزایش قیمت جهانی نفت درحالی است که اوپک پلاس در آخرین جلسه خود همانند گذشته تصمیم بر افزایش رقم تولید نفت گرفت ولی به نظر می‌رسد این موضوع نیز نتواند تاثیری بر افزایش قیمت نفت داشته باشد.

بر اساس تصمیم بیست و نهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس که ۱۱ دقیقه طول کشید، تولید نفت خام کشورهای عضو این ائتلاف در ماه ژوئیه و اوت ۶۴۸ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد. اوپک و متحدانش در نوزدهمین نشست خود در ماه ژوئیه توافق کردند هر ماه تولیدشان را در مجموع ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند و حال رقم افزایش تولید ماهانه افزایش یافته ولی تاثیر آن بر قیمت نفت در بازار مشهود نیست.

به گزارش رویترز، قیمت نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی افزایش یافت و تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید نیز مانع از بالا رفتن قیمت‌ها نشد، زیرا این افزایش چندان بر عرضه جهانی تاثیر نخواهد داشت.

روند صعودی قیمت نفت، یک چالش جدی برای کشورهای اروپایی و آمریکاست زیرا موجب افزایش قیمت بنزین و نارضایتی مردم خواهد شد. هر چند تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه نفت ایران هزینه‌هایی برای کشور در پی داشته است اما این هزینه به صورت متقابل به معیشت مردم اروپا و آمریکا نیز وارد شده است.

آمارهای انجمن غیر دولتی اتومبیل آمریکا که قیمت بنزین را در ۶ هزار جایگاه بنزین در سراسر این کشور دنبال می‌کند، نشان می‌دهد، از زمان روی کار آمدن جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، قیمت بنزین در این کشور ۲ برابر شده است.

بر اساس آمار این انجمن، در پایان ژانویه ۲۰۲۱ یعنی نخستین هفته روی کار آمدن بایدن در سمت رئیس جمهوری، هر گالن بنزین در آمریکا تنها ۲.۳۹ دلار بود اما اکنون متوسط قیمت یک گالن بنزین در این کشور به ۴ دلار و ۸۱ سنت رسیده است که بالاترین رقم در تاریخ این کشور محسوب می‌شود.

جو بایدن چهارشنبه هفته گذشته در جریان سخنرانی در کاخ سفید گفت، بعید است دولتش با وجود تلاش‌ها، قادر باشد در کوتاه مدت هزینه بنزین را در این کشور به میزان کافی کاهش دهد.

به اعتقاد کارشناسان فشار افزایش قیمت بنزین بر معیشت مردم آمریکا و افزایش نارضایتی‌ها، به ناچار دولت بایدن را به سمت استفاده از ظرفیت نفت کشورهای تحریم‌شده برای کاهش قیمت نفت حرکت خواهد داد، به خصوص که با توجه به کاهش محبوبیت بایدن، دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر در سنا و مجلس نمایندگان با چالش جدی مواجه شده‌اند.

روز گذشته بلومبرگ در گزارشی مدعی شد: به گفته بزرگترین تاجر مستقل نفت خام، ایالات متحده ممکن است حتی بدون احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵، اجازه دهد نفت ایران با تحریم بیشتری وارد بازارهای جهانی شود (تصویر ۱).

در ادامه گزارش آمده است: جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده می‌تواند تصمیم بگیرد که نیاز به کاهش بی‌سابقه قیمت‌های پمپ قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر، بیشتر از مزایای اجرای دقیق تحریم‌ها، از جمله توقیف تعداد بیشتری از نفتکش‌های ایرانی است.

تصویر ۱

ایران صادرات نفت را در سال جاری افزایش داده است که بیشتر آنها به چین ختم شده است. به گفته تحلیلگران انرژی، یک توافق هسته‌ای جدید منجر به ورود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت اضافی در روز به بازارهای بین‌المللی می‌شود که برای فشار بر قیمت‌ها کافی است.

طبق آمار اوپک، در دولت سیزدهم تولید نفت ایران در شرایط تحریم و بدون هیچ معافیتی به ۲.۵۶۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. با توجه به اینکه ظرفیت پالایشی کشور ۱.۷ میلیون بشکه در روز است، صادرات نفت ایران روزانه ۸۶۴ هزار بشکه در روز برآورد می‌شود که این میزان به معنای افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات نفت نسبت به دولت گذشته است.

تصویر ۲

به گفته وزیر نفت ایران، صادرات میعانات گازی ایران به حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. بدین ترتیب مجموع رقم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به بیش از یک میلیون بشکه در روز می‌رسد.

این امکان وجود دارد که در صورت معافیت تحریمی آمریکا، صادرات نفت ایران به ۲ میلیون بشکه در روز برسد. البته رویترز معتقد است ایران در حال حاضر حدود نیمی از حجم نفتی را که در صورت توافق می توانست بفروشد، می‌فروشد اما به دلیل افزایش قیمت، همان درآمد را دارد.

کدخبر: ۱۴۰۱۶۷۴۰۳۱۶۰۰۸۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *