اخبار داغ

تضعیف دانشگاه نفت، باعث تضعیف اقتدار وزارت نفت می‌شود

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز به نقل از عطر کارون معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعت نفت با بیان اینکه دانشگاه صنعت نفت توانسته در زمینه صنعت نفت و گاز، حائز عناوین برتر جهانی شود و جایگاه خود را بالاتر از همیشه نشان دهد، گفت: اما متاسفانه این دانشگاه کماکان با مشکلات تحمیلی ناشی از […]

اشتراک گذاری
31 شهریور 1400
217 بازدید
کد مطلب : 133912

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز به نقل از عطر کارون معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعت نفت با بیان اینکه دانشگاه صنعت نفت توانسته در زمینه صنعت نفت و گاز، حائز عناوین برتر جهانی شود و جایگاه خود را بالاتر از همیشه نشان دهد، گفت: اما متاسفانه این دانشگاه کماکان با مشکلات تحمیلی ناشی از سیاست‌های سالیان گذشته در مورد منابع انسانی و استخدامی‌ها مواجه بوده است؛ دانشگاه صنعت نفت نیازمند توجه است و تضعیف آن، باعث تضعیف اقتدار وزارت نفت می‌شود.

رضا مسیبی‌بهبهانی  اظهار کرد: در تمام صنعت نفت از وزیری مانند شهید تندگویان تا معاونین وزیر و مدیران کل یا مدیران عامل پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، جایی نیست که ردپای دانشگاه صنعت نفت دیده نشود به طوری که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از مدیران کلیدی صنعت نفت، فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.

اهمیت دانشگاه صنعت نفت

وی با اشاره به اهمیت دانشگاه صنعت نفت، افزود: مزایایی که این دانشگاه دارد، مانند تدریس به زبان انگلیسی و نزدیکی به صنعت، در دانشگاه‌های دیگر دیده نمی‌شود. در ۱۰۰ کیلومتری دانشکده‌های اهواز و آبادان، همه چیز از چاه‌ها و پالایشگاه‌های نفت و گاز گرفته تا مجتمع‌های پتروشیمی، سکوهای حفاری و واحدهای بهره‌برداری نفت و گاز، برای آموزش و پژوهش فراهم است. این مسائل سبب خاص شدن این دانشگاه در کشور شده و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعت نفت ادامه داد: در دانشگاه صنعت نفت که سابقه ۸۲ ساله در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی دارد، جشنواره‌های استارتاپی از حدود ۱۰ سال پیش آغاز شد و این دانشگاه در این زمینه یکی از دانشگاه‌های پیش قدم بوده است. در ادامه تلاش‌ها، مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه تاسیس شد که بسیار مورد حمایت و تاکید است.

افتخارآفرینی‌های علمی دانشگاه در سطح جهانی

مسیبی‌بهبهانی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی و علمی دانشگاه صنعت نفت، گفت: کسب مقام هفتم در دانشگاه‌های نفت و گاز دنیا و همچنین مقام پنجم یکی از تیم‌های دانشجویی ما در مسابقات بین‌المللی معتبر از دیگر افتخارات این دانشگاه است. مراکز رشد و واحدهای فناور نیز در دانشکده‌های اهواز و آبادان تاسیس شده که سبب کسب افتخارات بزرگی مانند بومی سازی فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت، ثبت اختراعات گوناگون توسط شرکت‌های مستقر و دریافت لوح تقدیر در جشنواره‌های متعدد، شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت در ادامه بیان کرد: به عنوان نمونه می‌توان به مطالعات افزایش ضریب برداشت میادین نفتی گچساران و فروزان، بومی سازی و تدوین دانش فنی کاتالیست و همچنین دانش فنی فرآیند methanol to olefin یا MTO یعنی تبدیل متانول به الفین‌های سبک (اتیلن و پروپیلن) در مقیاس پایلوت اشاره کرد. کارهای تحقیقاتی فرآیند MTO از حدود ۱۵ سال پیش در دانشگاه صنعت نفت آغاز شده است، کاتالیست آن را سنتز و ثبت اختراع کردیم. سپس در مقیاس آزمایشگاهی در مرکز تحقیقات دانشگاه و در مقیاس پایلوت در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، عملیاتی کردیم.

لزوم راه‌اندازی کارخانه‌های MTO 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعت نفت با تاکید بر اهمیت انجام فعالیت‌های پژوهشی، گفت: کشور ما منبع عظیم گاز را به عنوان خوراک واحدهای MTO در اختیار دارد، اما کارخانه MTO ندارد. درحالی‌که کشور چین که اصلا گاز ندارد و از زغال سنگ استفاده می‌کند، چندین کارخانه MTO  راه‌اندازی کرده است.

این پژوهشگر برتر کشوری در ادامه با اشاره به اهمیت پارک علم و فناوری خاطرنشان‌کرد: با توجه به افتتاح پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز، اگر این دانشگاه تقویت شود و مورد حمایت جدی قرار بگیرد، قول می‌دهیم که ظرف چند سال، تبدیل به قطب علمی نفت و گاز خاورمیانه شویم و دانشگاه صنعت نفت با توجه به سابقه‌ای که دارد، باید در این پارک نقش محوری و مشارکت جدی داشته باشد.

دانشگاه صنعت نفت با سیاست‌های انقباضی مواجه بود

وی در خصوص مشکلات فعلی دانشگاه صنعت نفت که در صورت همراهی وزیر جدید نفت برطرف می‌شوند، تصریح کرد: به دلیل سیاست‌های انقباضی در چندین سال گذشته، مشکلات عدیده‌ای از جمله کاهش بودجه، جلوگیری از استخدام هیات علمی جدید با توجه به بازنشستگی اساتید، عدم به کارگیری فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه در بدنه صنعت نفت و … به دانشگاه تحمیل شد.

دانشگاه صنعت نفت نیازمند توجه است

مسیبی‌بهبهانی تاکید کرد: به رغم وارد آمدن این مسائل، دانشگاه صنعت نفت توانست در زمینه صنعت نفت و گاز، حائز عناوین برتر جهانی شود و جایگاه خود را بالاتر از همیشه نشان دهد. متاسفانه این دانشگاه کماکان با مشکلات تحمیلی ناشی از سیاست‌های سالیان گذشته در مورد منابع انسانی و استخدامی‌ها مواجه بوده است. دانشگاه صنعت نفت نیازمند توجه است و تضعیف آن، باعث تضعیف اقتدار وزارت نفت می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعت نفت درخصوص انتخاب وزیر نفت افزود: مهندس جواد اوجی از فارغ التحصیلان برتر دانشگاه صنعت نفت، تربیت یافته این دانشگاه، از مهندسان خبره وزارت نفت و آشنا با عملیات و پژوهش است. مرحله به مرحله از سمت‌های کارشناسی در مجموعه مناطق نفت خیز جنوب و زاگرس جنوبی رشد کرده و آخرین سمت سازمانی رسمی او نیز معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بوده است.

مسیبی‌بهبهانی در پایان گفت: وی در شرکت ملی گاز، فعالیت‌های مهمی مانند افزایش تراز گاز کشور، گازرسانی گسترده و پی ریزی ساختار مدون در شرکت ملی گاز داشته است. همچنین بعد از شهید محمدجواد تندگویان، به عنوان دومین فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعت نفت جهت تصدی وزارت نفت معرفی شده است. آقای اوجی، چون صنعت نفت را به خوبی می‌شناسد، تحول آفرین خواهد بود، ضمن این که مشورت‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *