اخبار داغ

وسیع ترین دستکند ایران ثبت ملی می‌شود؟

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز و به نقل از مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی: بزرگترین معماری دستکند ایران در استان مرکزی، ثبت ملی می شود. مصطفی مرزبان در جلسه روز گذشته  ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ که با حضور فرماندار شهرستان تفرش و شهردار برگزار شد، گفت:  ارزش و ویژگی خاص این مجموعه در بکر […]

اشتراک گذاری
15 شهریور 1400
213 بازدید
کد مطلب : 125993

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز و به نقل از مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی: بزرگترین معماری دستکند ایران در استان مرکزی، ثبت ملی می شود.

مصطفی مرزبان در جلسه روز گذشته  ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ که با حضور فرماندار شهرستان تفرش و شهردار برگزار شد، گفت:  ارزش و ویژگی خاص این مجموعه در بکر و دست نخورده بودن آن است که با توجه به عظمت و معماری خاص، قابلیت معرفی برای ثبت جهانی شدن را نیز دارد و در همین راستا پرونده آن در حال تکمیل و ارسال به وزارتخانه و در مرحله اول برای ثبت ملی و پس از آن اقدام برای ثبت جهانی است.

وی با اشاره به اینکه تصاویر، پلان، نقشه، عکس، نقشه برداری محوطه، سه بعدی این دستکند زیر زمینی تکمیل شده است، گفت: در محوطه باستانی ترخوران دو مرحله کاوش و باستان شناسی انجام شد و در نهایت این دستکند تاریخی هفته گذشته برای بازدید عموم گشوده شد.

مرزبان تصریح کرد: محوطه باستانی زیر زمینی  در زیر بافت امروزی شهر تفرش با حدود  ٢٠٠ هکتار وسعت یکی از وسیع‌ترین محوطه‌های زیرزمینی در ایران محسوب می‌شود. این دستکند زیرزمینی با استناد به داده‌های باستان‌شناسی در دوره سلجوقی ساخته شده و تا دوره صفوی مورد استفاده قرار گرفته است.

مرزبان با بیان اینکه این اثر به زودی در فهرست آثار تاریخی ملی ثبت خواهد شد، افزود: مطالعه این مجموعه بشری به دلیل دارا بودن ظرفیت‌های استثنایی همچون معماری پیچیده، ارتباط با قنات و داشتن فضاهایی در قالب پایاب و تنوع و چند طبقه بودن فضاها بسیار با اهمیت است.

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به اینکه مجموعه دستکند زیرزمینی ترخوران تفرش سه تا هشت متر در زیر زمین عمق دارد، افزود: این مجموعه در سال ۹۶  به ‌طور اتفاقی کشف و در همان زمان برنامه‌ پاک‌سازی و شناسایی آن انجام شد و تا کنون دو فصل کاوش در آن صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *