اخبار داغ

رازهای روانشناسی زنان

 آگاهی از رازهای روانشناسی زنان و شخصیت زنان برای مردان می‌تواند جالب به نظر برسد، چه آن زن نامزد شما باشد یا همسر شما. دیدگاه یا جایگاه شما در زندگی هر چه که هست، درک  و شناخت روحیات زنان بخش مهمی از زندگی هر انسانی را تحت تاثیر قرار می دهد. شناخت روانشناسی ذهن زنان […]

اشتراک گذاری
08 مرداد 1400
117 بازدید
کد مطلب : 86593

 آگاهی از رازهای روانشناسی زنان و شخصیت زنان برای مردان می‌تواند جالب به نظر برسد، چه آن زن نامزد شما باشد یا همسر شما. دیدگاه یا جایگاه شما در زندگی هر چه که هست، درک  و شناخت روحیات زنان بخش مهمی از زندگی هر انسانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

شناخت روانشناسی ذهن زنان

اگر تصور می‌کنید طرز تفکر زنان متفاوت از مردان است حق با شماست! شاید این تفاوت به علت اختلافات بین ذهن زنان و مردان است که محققان روانشناسی این اختلاف را شگفت‌انگیز می‌دانند. در اینجا به چند مورد استثنائی در خصوص ذهن زنان اشاره شده است:

 • قشر قدامی سینگولیت، بخشی از مغز که هم در تصمیم گیری و هم در احساس نگرانی فعال است در زنان بزرگ‌تر است
 • قشر پیش پیشانی، بخشی از مغز که احساسات و عواطف انسان را مدیریت می‌کند در زنان بزرگ‌تر است. این بخش در زنان زودتر به بلوغ می‌رسد.
 • اینسولا ( بخشی از قشر مغز ) که مسئول احساسات شهودی را بر عهده دارد، نه‌تنها در زنان بزرگ‌تر بلکه فعال تر نیز هست.
 • هیپوتالاموس در تنظیم تغییرات هورمونی بدن، در زنان زودتر شروع به فعالیت می‌کند
 • بادامه بخشی از مغز که شدیدترین عواطف و غرایز را ایجاد می‌کند در مردان بزرگ‌تر است
 • هیپوکامپوس که کلید حافظه بلندمدت است در زنان بزرگ‌تر است
 • جسم پینه‌ای مغز، نواری که نیمکره‌های راست و چپ مغز را به هم وصل می‌کند در خصوص مطابقت با اندازه در زنان و مردان یکی است.

تیپ شخصیت زنان در روانشناسی

علیرغم اختلافات میان زنان و مردان ، شخصیت زنان و مردان هر دو بر اساس مجموعه صفات اخلاقی مشترکی شکل می‌گیرد. رفتار زن و مرد از والدین و خواهر برادرهایشان در اوایل دوران کودکی و بعدازآن تأثیر می‌پذیرد. پژوهش محققان روانشناسی تشابه تیپ شخصیتی زنان با تیپ شخصیتی مردان را تائید می‌کند. اما میزان شیوع و شیوه‌های ابراز آن ممکن است متفاوت باشد. محققان هنگام تحقیق بر روی شخصیت افراد هم زنان و هم مردان را به یک اندازه موردبررسی قرار می‌دهند. معمولاً از زنان و مردان خواسته می‌شود پرسشنامه شخصیت یکسانی را پر کنند.

تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز

تست شخصیت شناسی MBTI مایرز-بریگز تستی برای شناسایی تیپ های شخصیتی است. نتایج تست نشانگر ۱۶ شخصیت مختلف است، هرکدام ترکیب متفاوتی از جفت‌های زیر است:

 • تیپ شخصیتی برونگرا ( E ) در مقابل تیپ شخصیتی درونگرا ( I )
 • تیپ شخصیتی حسی ( S ) در برابر تیپ شخصیتی شهودی  ( N )
 • تیپ شخصیتی منطقی  ( T ) در مقابل تیپ شخصیتی احساساتی ( F  )
 • تیپ شخصیتی قضاوتگر ( J ) در برابر تیپ شخصیتی ملاحظه گر ( P )

کارفرما غالباً داوطلبان استخدامی را ترغیب به انجام تست شخصیت شناسی شغلی می‌کند زیرا شواهد حاکی از این است که برخی تیپ های شخصیتی در مقایسه با سایر تیپ های شخصیتی برای یک موقعیت شغلی موفق تر عمل می کنند. هرچند در خصوص اعتبار این تست ها اختلاف نظر وجود دارد.

ارتش امریکا تحقیقی انجام داد تا بفهمد آیا می‌تواند زنان موفق در آکادمی نیروی دریایی امریکا را پیش بینی کند. در این تحقیق، تیپ شخصیتی ESTJ ( برونگرا / حسی / منطقی / قضاوتگر ) در میان  فارغ‌التحصیلان موفق بیشتر دیده می‌شد.

همچنین، تیپ شخصیتیISFP (درونگرا / حسی / احساساتی / قضاوتگر ) و تیپ شخصیتی ESFP (برونگرا / حسی /احساساتی / قضاوتگر ) در میان ترک تحصیل کنندگان شایع‌تر بود. درمجموع، محققان متوجه شدند که تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز برای ارزیابی میزان توانایی های علمی و شغلی دانشجویان آکادمی نیروی دریایی ناکارآمد است. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که در آینده باید تست های شخصیت شناسی شغلی دیگری نیز بکار برده شود.

این مطلب هم ممکن است برای شما مفید باشد: ازدواج تیپ های شخصیتی 

تیپ شخصیت زنان آلفا

تقریباً در دهه اخیر، تئوری زنان آلفا تبدیل به موضوعی داغ شده است. نه‌تنها مجلات و وب‌سایت‌های مشهور بلکه محققان علمی معروف نیز به بررسی این موضوع پرداخته‌اند.

زن آلفا غالباً به‌عنوان زنی مقتدر، قدرتمند، موفق، اجتماعی، جذاب و کانون توجه دیگران تعریف می‌شود. متخصصان روانشناسی زنان آلفا را چنین توصیف می‌کنند:

تیپ شخصیتی زنان بتا

زن بتا که خواهر کمتر شناخته‌شده­ زن آلفا است، دارای خصوصیات مثبت متعددی است. برخی خصوصیات شخصیتی زنان بتا شامل موارد زیر است:

 • زن آسانگیر
 • شنونده خوب
 • زن منفعل
 • زن مهرورز
 • زن نجیب

اگرچه تیپ شخصیتی زنان آلفا و زنان بتا هر دو خصوصیات اخلاقی و رفتاری متفاوتی دارند اما هر دو در یک طیف قرار دارند. یعنی برخی زنان صفات آلفای بیشتری دارند و برخی دیگر از زنان صفات بتای بیشتری و بقیه زنان در میانه این طیف قرار می‌گیرند.

محققان با استفاده از تست شخصیت شناسی زنان آلفا اقدام به ترسیم این طیف کرده‌اند تا چیزهای بیشتری از رهبران زن کشف کنند. برای بررسی و شناخت شخصیت زنان پژوهش‌های بیشتری لازم است.

بزرگترین چالش‌های زنان از نظر روانشناسی

زنان از جنبه‌های مهم دیگری نیز از مردان متفاوت‌اند. آن‌ها معمولاً با چالش‌های زیادی مواجه هستند که مردان به ندرت این مشکلات را در زندگی تجربه می‌کنند. سایر مشکلاتی که منحصر به زنان نیست، زنان را به شیوه و دلایل مختلفی از مردان در زندگی تحت تأثیر قرار می‌دهد. در زیر مسائلی ارائه شده است که روانشناسی زنان را منحصربه‌فرد می‌سازد:

آنچه باید درمورد زنان بیشتر بدانیم

گروه‌های مختلف زیادی در جامعه دستخوش تصور قالبی می‌شوند اما هیچ گروهی بیشتر از زنان متحمل این رنج نشده است. علیرغم پیشرفت‌های زنان در تمام عرصه ها، آن‌ها هنوز هم غالباً به‌عنوان انسان‌های ضعیف، خانه‌دار و زینتی شناخته می‌شوند. درحالی‌که مردان به سادگی درجات بالای شغلی را کسب می‌کنند اما زنان هنوز در حال مبارزه برای شکستن سقف شیشه‌ای انتظارات مردان از زنان هستند.

چه چیزی در زندگی برای رهایی از این تصور قالبی از زنان نیاز است؟  زنان همانند مردان می‌بایست به‌عنوان فرد دارای صفات، مهارت ها، ایده‌ها و انگیزه‌ های مشخص، در زندگی به رسمیت شناخته شوند. آن‌ها نیاز به فرصتی برای ابراز و اثبات توانایی‌های خود در جامعه دارند.

مشکلات زندگی زناشویی زنان

هم زنان و هم مردان دچار مسائل زناشویی هستند. برخی از مهم‌ترین مسایل زوجین عبارت‌اند از:

درحالی‌که اختلاف با همسر هم برای زنان و هم مردان چالش‌برانگیز است اما بر طبق آمار، داشتن انتظارات نامعقول توسط زنان در زندگی زناشویی بیشتر است. اما احتمال داشتن روابط نامشروع و خیانت به همسر در زنان کمتر از مردان است.

همچنین اختلاف بر سر قدرت اغلب در برخی شرایط خاص به زنان آسیب بیشتری می‌رساند. ازجمله:

 • هنگامی‌که زن می‌داند، مردان ازلحاظ فیزیکی قوی‌تر از زنان هستند.
 • هنگامی زن می‌داند که مردان درآمد مالی بالاتری از زنان دارند.
 • هنگامی‌که مردان به خاطر قدرت نفوذ و سلطه، حمایت بیشتری در جامعه کسب می‌کنند.

زنان و مردان می‌توانند برای حل اختلافات زناشویی خود تلاش کنند. زنان با کمک زوج درمانی و مشاوره خانواده می‌توانند به شناسایی مشکلات زندگی زناشویی زنان ، تقویت مهارت های برقراری ارتباط با همسر و بهبود روابط زن و شوهر بپردازند.

خشونت خانگی علیه زنان

بر طبق آمار، خشونت خانگی علیه زنان بیشتر از مردان است. خشونت خانگی دلیل اصلی جراحت زنان در امریکا است. آمارها در خصوص اینکه کدام زنان بیش از همه در معرض خطر خشونت خانگی هستند، ناقل داستان مهمی است. زنانی که بیشتر از همه در خطر هستند زنانی هستند که:

 • شوهر معتاد به الکل دارند.
 • شوهر معتاد به مواد مخدر دارند.
 • شوهر با شغل موقت ( فصلی یا دوره‌ای) دارند.
 • شوهر بیکار دارند.
 • شوهر با تحصیلات زیر دیپلم دارند.

توجه داشته باشید از میان تمام عوامل خشونت خانگی زنان تنها موردی که زن در بهبود آن نقش دارد سطح تحصیلات است. این علتی برای مورد خشونت قرار گرفتن نیست بلکه چیزی است که موجب می‌شود زنان آگاهی لازم برای رهایی از خشونت خانگی را نداشته باشند.

خشونت خانگی واقعیت وحشتناکی است که زنان زیادی هرروزه با آن مقابله می‌کنند. حتی زنانی که تصور می‌کنند هرگز اجازه نمی‌دهند چنین اتفاقی برایشان بیفتد ممکن است روزی خود را مورد خشونت خانگی ببینند.

بنابراین، چه‌کاری می‌توان برای مبارزه با خشونت خانگی علیه زنان انجام داد؟ دوستان، خویشاوندان و سایر افرادی که از این خشونت خانگی آگاه هستند می‌توانند دائماً گوش‌به‌زنگ باشند. آن‌ها می‌توانند به زنی که مورد خشونت خانگی قرارگرفته به‌طور واضح بگویند که آن‌ها برای کمک حضور دارند. آن‌ها می‌توانند این زن را ترغیب کنند تا خشونت خانگی را به پلیس گزارش دهد.

مسائل بارداری زنان

زنان و مردان هر دو درگیر مشکلات بارداری و بچه داری هستند. برای زنان این مسئله که آیا باردار شوند یا خیر، در میزان حقوق، مسئولیت‌ها و نیز سلامت و تندرستی جسمی‌شان مؤثر است. اگرچه مردان ممکن است در آن روزها مسئولیت بیشتری را بر عهده  بگیرند اما این زنان هستند که درنهایت مسئول تصمیم به بارداری خود هستند. مردان اگر بخواهند می‌توانند از این مسئولیت اجتناب کنند.

آیا این بدین معناست که زنان والدین بهتری از مردان هستند؟ نه لزوماً. این بدین معناست که بدن زنان بار زایمان را تحمل می‌کند، در حالیکه مردان فقط منتظر آن رویداد مبارک می‌مانند. زنی که وارد رابطه جنسی می‌شود برای تصمیم به بارداری نیازمند توجه و احترام شوهر خود است.

روانشناسی افسردگی زنان

علائم افسردگی زنان اغلب بیشتر از مردان است. در سال ۲۰۱۰ میلادی شیوع جهانی افسردگی در زنان ۵.۵% و در مردان فقط ۳.۲% بود. محققان روانشناسی این تفاوت در ابتلا به افسردگی زنان و مردان را موردبررسی قرار داده‌اند. در اینجا برخی نتایج ارائه شده است:

 • زنان بیشتر نشانه های افسردگی درونی دارند درحالی‌که مردان بیشتر نشانه های افسردگی بیرونی دارند.
 • زنان دارای اختلالات افسردگی بیشتری مربوط به تغییرات هورمونی هستند که تاکنون برای درمان افسردگی زنان اقدامات کمی صورت گرفته است.
 • محققان تمایل دارند به‌منظور تعمیم نتایج مربوط به عوامل افسردگی زنان و مردان، اختلافات هورمونی زنان را نادیده بگیرند.
 • این قشر بیشتر از همه در خطر ابتلا به افسردگی زنان قرار دارند: اقلیت‌های قومی، زنان نوجوان ، زنان همجنسگرا ، زنان مسن ، زنان فقیر ، زنان دچار اختلالات خوردن یا دارای سوء مصرف مواد.

مشکلات اضطراب در روانشناسی زنان

زنان همچنین بیشتر مبتلا به اختلال اضطرابی هستند تا مردان. اضطراب زنان دقیقاً مانند افسردگی زنان ممکن است حداقل تا حدی مربوط به عوامل هورمونی باشد. پژوهش اندکی در خصوص تفاوت اضطراب زنان با اضطراب مردان انجام شده است. یک تحقیق واقعیات زیر را در خصوص اضطراب زنان نشان می‌دهد:

 • اغلب داروهای درمان اضطراب برای زنان تجویز می‌شود تا مردان.
 • واکنش بدن زنان به داروی ضد اضطراب متفاوت از مردان است.
 • هورمون‌ها احتمالاً نقش مهمی در ایجاد اضطراب زنان ایفا می‌کند.

مبنای بیولوژیکی افسردگی و اضطراب در زنان قطعاً نیازمند بررسی‌های بیشتری در بخش پژوهش و درمان است. درعین‌حال، مواردی که در مسائل سلامت روانشناسی زنان نقش دارند باید در درون جامعه موردبررسی قرار گیرد.

گزینه‌های درمانی روانشناسی زنان

اگرچه یافتن بهترین درمان مشکلات روانشناسی زنان مستلزم پژوهش بیشتر است اما مشاوره روانشناسی می‌تواند با استفاده از چند نوع مختلف شیوه درمانی به زنان کمک کنند. دو نوع درمان سودمند برای زنان عبارت‌اند از:

 • درمان میان فردی
 • درمان شناختی رفتاری

روان درمانی میان فردی

درمان میان فردی یک درمان کوتاه‌مدت برای زنان و مردانی است که دچار مشکلات مربوط با سلامت روان ازجمله اختلالات خلقی ، اضطراب و اختلالات خوردن هستند. این روش درمان همچنین برای زنانی که دچار افسردگی پس از زایمان ، افسردگی بارداری و سایر بحران‌های سلامت روانشناسی هستند مؤثر واقع‌شده است.

روان درمانی میان فردی چیست؟ هدف از این نوع روش درمان کاهش نشانه های روانپزشکی ، بهبود روابط میان-فردی و افزایش حمایت اجتماعی از زنان است. این درمان به اضطراب و نگرانی زنان به‌عنوان تابعی از بحران‌های درون فردی، عدم برخورداری از حمایت کافی زنان و تمام نقاط قوت و آسیب‌پذیری‌هایی که زنان در خصوص دلبستگی ، بیولوژی، روانشناسی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی دارند می‌پردازد.

 روش درمانی شناختی رفتاری زنان

میزان اثربخشی بالای روش درمانی شناختی رفتاری برای مردان و زنان کاملاً اثبات شده است. شما با یک دکتر روانشناس خوب می‌توانید افکار پشت عادات رفتاری اشتباه خود را تغییر دهید. شما می‌توانید اهداف رفتاری تعیین کنید و در جهت دستیابی به این اهداف تلاش کنید.

شما همچنین می‌توانید تکنیک‌های حل مسئله و مهارت های برقراری ارتباط مؤثر در روش درمانی شناختی رفتاری را بیاموزید.

گاهی زندگی برای افراد سخت می‌شود. نقاط قوت زنان و نیز مسائل شان گاهی بسیار متفاوت از مردان است. اگر شما یا زنی که می‌شناسید نیازمند کمک و حمایت یک درمانگر است می‌توانید برای کمک به مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه کنید و با بهره‌گیری از یک روش درمانی خوب بر این مشکلات غلبه کنید.

همچنین چنانچه به‌عنوان یک مرد، درک روانشناسی زنان برای شما دشوار است، شما نیز می‌توانید درمان را شروع کنید. درمانگر در مشاوره فردی می‌تواند مسائل تان را به‌روشنی نشان دهد و به شما کمک کند تا روابط بهتری در زندگی با زنان برقرار کنید. درک روانشناسی زنان می‌تواند کیفیت زندگی را برای هم مردان و هم زنان به طرز چشمگیری بالا برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *