اخبار داغ

کهنوج، سرزمین نخلستان‌های تاج‌وار

به گزارش پایگاه خبری تجهیز نیوز، شهرستان کهنوج در فاصله‌ی ۳۲۰ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان و در جنوب‌شرقی کشور قرار دارد. این شهر دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل است.   قلعه تاریخی کهنوج  قلعه تاریخی کهنوج که بربالای تپه‌ای در حاشیه شهر کهنوج واقع شده یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و […]

اشتراک گذاری
14 خرداد 1400
64 بازدید
کد مطلب : 53116

به گزارش پایگاه خبری تجهیز نیوز، شهرستان کهنوج در فاصله‌ی ۳۲۰ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان و در جنوب‌شرقی کشور قرار دارد. این شهر دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل است.

  قلعه تاریخی کهنوج

 قلعه تاریخی کهنوج که بربالای تپه‌ای در حاشیه شهر کهنوج واقع شده یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و فرهنگی این شهرستان است.

 زیارت بی‌بی طیبه

در ۸ کیلومتری جنوب شهر کهنوج (کوه‌های جنوب کهنوج) زیارت بی‌بی طیبه از فرزندان امام موسی کاظم(ع) قرار دارد و با توجه به اینکه زیارتگاه فوق در منطقه‌ای زیبا واقع شده مکان جالب توجهی برای زیارت و سیاحت است.

 منطقه حفاظت‌شده مهروئیه

جنگل و منطقه حفاظت شده مهروئیه که از آثار ثبت شده ملی است در حاشیه کوه‌های کلمرز در بخش فاریاب واقع شده و یکی از زیباترین جنگل‌های استان محسوب می‌‌شود.

این پناهگاه از ۳۰ سال پیش مورد حفاظت قرار گرفته است و جنگلی قدیمی از درختان کهور در آن قرار دارد. در این منطقه نه تنها درختان کهور بلکه درختانی از قبیل کُنار، اسکنبیل و قیچ نیز وجود دارد. این منطقه پرندگان بومی ایران از جمله دراج و جیرفتی را که از گونه‌های حمایت شده هستند را در خود جای داده است. همچنین این پناهگاه زیستگاه پرندگانی همچون دراج، قمری، سبز قبای هندی، هدهد و پرندگانی دیگر مثل چکاوک، شهد خوار و تیهو و چاخ لق است و حیواناتی نظیر هوبره، گرگ، گربه وحشی و شغال و روباه در آن زیست می کنند.

 تنگ زرچین

دره‌‌ای پر از نخل و رودخانه‌‌ای فصلی که به وقت زمستان و بهار جاری می‌‌شود و در شمال‌غربی شهر کهنوج و ابتدای کوه‌های کلمرو واقع است.

 درگز

یک آبادی کوهستانی بدون سکنه، در جنوب روستای چاه زیارت بخش مرکزی کهنوج واقع است، دره‌‌ای بسیار زیبا و پر از نخل است و اکنون یک سد آبخیزداری، در آن‌جا ساخته شده که برزیبایی آن افزوده است.

 زیارت دیوان‌مراد

یک آبادی در نزدیکی کوه کلمرز است که تعداد کمی از مردم در آن‌جا زندگی می‌‌کنند، امامزاده‌‌ای دارد که از همه نقاط شهرستان به زیارت آن می‌‌روند.

 زیارت شیث

در شمال روستای بنگود و در دره‌‌ای از کوه‌های کلمرز قرار گرفته است.

 قلعه ضرغام

در کنار تپه‌‌های حاشیه‌ی ناصرآباد قرار دارد و توسط ضرغام‌‌السلطنه ساخته شده‌است. این قلعه بر بالای یک بلندی بسیار مستحکم ساخته شده و وسط آن چاه آبی عمیق قرار داشته است. این قلعه سه دروازه و شانزده لوله برج داشته و بر اساس اسناد تاریخی این قلعه تا زمان قاجار پابرجا بوده است و زمان دقیق ساخت آن معلوم نیست.

قلعه تاریخی کهنوج به دلیل قدمتی که دارد همواره مورد توجه گردشگران و باستان‌شناسان قرار می‌گیرد.

 قلعه گلاشکرد

در حاشیه کوه و دهنه دره شور واقع شده است که چندین تپه و محوطه باستانی اطراف آن قرار دارد و دره‌‌ای از انبوه نخل‌‌ها به زیبایی آن افزوده‌ است.

 تنگ آبشوئیه

این آبادی در موردان است، تنگه‌‌ای که به تونل سبز شهرت یافته، جایی که در تابستان‌ها خوش‌آب‌و‌هواترین جای در این شهرستان است.

 جنگل کنار‌عشقی

در روستای چاه ریگان و در کنار باغ‌های مرکبات، نخلستان‌ها و مزارع کشاورزی که البته در تمام روستاهای کهنوج، فضای سبزی از مزارع کشاورزی که با کشت خیار، گوجه و هندوانه و… چشم‌اندازی بسیار زیبا و متنوع را به تماشا می‌‌گذارد، با حضور در این مزارع کشاورزی می‌‌شود به حد وفور از طبیعت خدادادی لذت برد.

 گرگ سلیمانی

در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کهنوج، دره‌ای قرار دارد که دارای چند چشمه آب گرم، یک رشته قنات و یک باغ بسیار زیبا با درختان کهنسال انبه، مرکبات و نخلیات است در کنار این دره امامزاده‌‌ای به‌نام پیرگرگ قرار دارد.

 رزان

 دره‌‌ای سرسبز، به درازای ۲کیلومتر، که بیش از سه هزار نخل دارد و در وسط کوهستان گروک واقع است و پر از پرندگان کبگ، تیهو و… و در قسمت ارتفاعات غربی آن معدن کروم است.

 گیشکندر

در فاصله ۳ کیلومتری شهر کهنوج که امامزاده بی‌بی طیبه از نوادگان امام موسی‌بن‌جعفر(ع) در آن‌جا مدفون است و در حاشیه جنوبی شهر ابتدای ارتفاعات موسوم به دمیلک واقع است. روزهای جمعه ‌خانواده‌‌های بسیاری از اهالی شهر کهنوج و روستاهای مجاور به این پارک طبیعی می‌آیند، پارکی که نخلستان‌های کهنسالی سر به آسمان می‌‌سایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *