اخبار داغ

نقشه آب و هوایی یک سیاره

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز، ناسا اخیرا در حساب کاربری تلسکوپ فضایی جیمزوب در اینستاگرام تصویری منتشر کرد و نوشت: شما در حال مشاهده نقشه آب و هوایی یک سیاره که ۶۰ سال نوری از ما فاصله دارد، هستید. ناسا در ادامه نوشت: این نمای مادون قرمز سیاره فراخورشیدی “HD ۱۸۹۷۳۳b” که توسط تلسکوپ فضایی […]

اشتراک گذاری
10 خرداد 1400
141 بازدید
کد مطلب : 52275

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز، ناسا اخیرا در حساب کاربری تلسکوپ فضایی جیمزوب در اینستاگرام تصویری منتشر کرد و نوشت: شما در حال مشاهده نقشه آب و هوایی یک سیاره که ۶۰ سال نوری از ما فاصله دارد، هستید.

ناسا در ادامه نوشت: این نمای مادون قرمز سیاره فراخورشیدی “HD ۱۸۹۷۳۳b” که توسط تلسکوپ فضایی “اسپیتزر” ثبت شده است، نشان می‌دهد که دمای آن بین ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ درجه فارنهایت(۶۵۰ تا ۹۳۰ درجه سانتیگراد) است.

علاوه بر این، گرم‌ترین نقطه سیاره ۳۰ درجه به سمت شرق یا نقطه مستقیم زیر ستاره منتقل شده است. دانشمندان بر این باورند که این امر به دلیل بادهایی که با سرعت بیش از شش هزار مایل(۹ هزار و ۶۰۰ کیلومتر) در ساعت در اطراف این سیاره با سرعت و صدای زیاد می‌آیند، رخ داده است. این سیاره فراخورشیدی در صورت فلکی “روباهک” قرار دارد.

هنگامی که تلسکوپ فضایی جیمز وب پاییز امسال پرتاب شود، اطلاعات بیشتری درباره سیارات کسب خواهد کرد. تلسکوپ جیمزوب قرار است در تاریخ ۳۱ اکتبر( ۹آبان) توسط موشک آریان ۵ از گویان فرانسه(French Guiana) به فضا پرتاب شود و در فاصله‌ی ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین در نقطه خاصی به نام نقطه لاگرانژی قرار بگیرد.

این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف مادون قرمز طراحی شده است و برای این کار باید تجهیزات آن خنک بماند و برای خنک ماندن یک آفتاب‌گیر دارد. ستاره‌شناسان از این تلسکوپ برای یافتن نشانه‌هایی از حیات در جو سیارات دیگر و مطالعه‌ی اولین ستاره‌ها و کهشان‌های جهان استفاده خواهند کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *