اخبار داغ

اعلام زمان به بهره‌برداری رسیدن نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در ایران

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز به نقل از ایسنا، بنابراعلام روابط عمومی گروه مالی بانک گردشگری، بهزاد آقابابازاده گفت: مذاکرات قرارداد مشارکت در پروژه نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی مجلسی، بهار سال ۱۳۹۹ آغاز شد و پس از توافقات اولیه در تیرماه، در نهایت آذر ماه امسال قرارداد منعقد شد.  وی افزود: با این قرارداد، شرکت توسعه […]

اشتراک گذاری
01 اردیبهشت 1400
119 بازدید
کد مطلب : 46023

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز به نقل از ایسنا، بنابراعلام روابط عمومی گروه مالی بانک گردشگری، بهزاد آقابابازاده گفت: مذاکرات قرارداد مشارکت در پروژه نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی مجلسی، بهار سال ۱۳۹۹ آغاز شد و پس از توافقات اولیه در تیرماه، در نهایت آذر ماه امسال قرارداد منعقد شد. 

وی افزود: با این قرارداد، شرکت توسعه انرژی، نفت و گاز لاوان دو هدف مهم را دنبال کرد. نخستین هدف دستیابی به درآمد عملیاتی در کمترین زمان ممکن و دوم ورود به صنعت رو به رشد بین المللی و ملی انرژی‌های تجدیدپذیر به خصوص انرژی خورشیدی است.

آقابابازاده ادامه داد: از مهم‌ترین دستاوردهای این پروژه، می‌توان به آغاز فعالیت عملیاتی این شرکت بعد از ۹ سال و استفاده از منابع داخلی راکد اشاره کرد. یکی دیگر از دستاوردهای این پروژه برای شرکت، مشارکت با شریک خارجی و انتقال دانش حاصل از تجربه بیش از ۲۵۰ مگاوات نیروگاه نصب شده در ۹ کشور دنیا و پشتیبانی مرکز تعالی این شرکت در هند با متخصصان مجرب در حوزه انرژی خورشیدی است.

وی افزود: نیروگاه به طور کامل توسط بخش خصوصی در دست احداث است و طبق برنامه در اردیبهشت ماه امسال به بهره برداری تجاری خواهد رسید.

در ساخت این نیروگاه، خرید تجهیزات و مواد از سازندگان داخلی و بهره مندی حداکثری از توانمندی‌های پیمانکاران ایرانی مدنظر قرار گرفته است و انتظار می‌رود در دوره احداث به طور میانگین ۷۰ فرصت شغلی و در دوره بهره برداری ۱۲ فرصت شغلی ایجاد نماید.

آقابابازاده با بیان اینکه نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی مجلسی به نیروگاه شبکه سراسری برق کشور متصل می‌شود، اظهار کرد: مهم‌ترین ویژگی این نوع برق این است که تولید آن نه تنها کمترین صدمه را به محیط زیست وارد می کند بلکه با تولید سالانه حدود ۲۳,۵۰۰ مگاوات ساعت برق خورشیدی منجر به کاهش انتشار ۱۸ هزار تن معادل دی اکسید کربن برابر با گاز گلخانه‌ای حاصل از پیمایش سالانه ۳,۵۹۰ خودرو مسافری می گردد.

همچنین برای تمیز کردن پنل‌های نیروگاه از ربات‌های تمیزکننده استفاده خواهد شد که علاوه بر افزایش راندمان تولید، به صرفه‌جویی در آب مصرفی نیز کمک شایانی می‌کند. 

وی درباره برنامه های سال ۱۴۰۰ گفت: طبق استراتژی سال ۱۳۹۹ شرکت، مقرر بود که ما در یک پروژه مشارکت وارد شویم که با حمایت‌های هیات مدیره شرکت، شرکت گسترش صنایع ومعادن ماهان و گروه مالی گردشگری محقق شد.

برای سال جاری نیز مشارکت در دو پروژه در دستور کار قرار گرفته از اکنون ارزیابی پروژه‌های مختلف در حوزه انرژی در حال بررسی است و امیدواریم بتوانیم در نیمه اول سال ۱۴۰۰ حداقل یکی از این پروژه‌ها را به نتیجه برسانیم.

نماینده شرکت توسعه انرژی، نفت و گاز لاوان در پروژه مجلسی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک، سرمایه‌گذاری در آینده این کشور و نسل‌های بعدی است و این پروژه و پروژه‌های مشابه علاوه بر سودآوری مالی، به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی شرکت لاوان و گروه مالی گردشگری می‌تواند تلقی می‌گردد.

آقابابازاده اظهار امیدواری کرد روزی برسد که بتوانیم معادل انرژی برقی که در مجموعه گروه مالی گردشگری مصرف می‌کنیم، انرژی پاک تولید و به شبکه سراسری برق کشور تزریق کنیم و گروه مالی گردشگری به گروه مالی کاملا سبز گردشگری تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *