اخبار داغ

تشخیص سریع فیبروز سیستیک با بررسی تعریق بدن

محققان دانشگاه نورث وسترن واقع در ایالت ایلینوی آمریکا برچسبی را تولید کردند که روی پوست قرار گرفته و با جذب عرق بدن، امکان تشخیص سریع ابتلا به فیبروز سیستیک را فراهم می‌کند. فیبروز سیستیک شایع‌ترین بیماری تنفسی ارثی است. در این عارضه خلط چسبناک ریه‌ها و دستگاه گوارش را مسدود می‌کند. این بیماری یک […]

اشتراک گذاری
12 فروردین 1400
47 بازدید
کد مطلب : 39497

محققان دانشگاه نورث وسترن واقع در ایالت ایلینوی آمریکا برچسبی را تولید کردند که روی پوست قرار گرفته و با جذب عرق بدن، امکان تشخیص سریع ابتلا به فیبروز سیستیک را فراهم می‌کند.

فیبروز سیستیک شایع‌ترین بیماری تنفسی ارثی است. در این عارضه خلط چسبناک ریه‌ها و دستگاه گوارش را مسدود می‌کند. این بیماری یک اختلال ژنتیکی محسوب می‌شود که در هر ۲ تا ۳ هزار تولد، یک نوزاد را مبتلا می‌کند.در این اختلال علاوه بر ترشحات ریه و دستگاه گوارش، ترشحات لوزالمعده و کبد نیز غلیظ و چسبناک می‌شوند؛ این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالبا رقیق و غیر چسبناک هستند. همچنین میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می‌یابد و در واقع نمک مورد نیاز بدن از طریق عرق دفع می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تجهیز نیوز و به نقل از پایگاه خبری ساینس، اندازه‌گیری میزان کلرید موجود در عرق برای تشخیص فیبروز سیستیک یک روش متداول است اما برای انجام این کار معمولا از تجهیزات حجیمی استفاده می‌شود که برای مدتی روی مچ دست بسته می‌شوند.

اکنون متخصصان با استفاده از این برچسب جدید و انعطاف‌پذیر می‌توانند کلرید موجود در عرق را به سرعت اندازه‌گیری کرده و بر اساس آن ابتلا به فیبروز سیستیک را با دقتی مشابه تجهیزات پزشکی متداول، تشخیص دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *