اخبار داغ

مصرف گاز در آذربایجان‌غربی امسال ۱۰ درصد افزایش یافت

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی گفت: مصرف گاز این استان در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز،علیرضا شیخی روز سه شنبه با بیان اینکه تا پایان امسال مصرف گاز استان به ۶.۵ میلیارد متر مکعب می‌رسد، اظهار داشت: مصرف گاز در آذربایجان‌غربی از سال ۱۳۷۷ […]

اشتراک گذاری
19 اسفند 1399
109 بازدید
کد مطلب : 34512

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی گفت: مصرف گاز این استان در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز،علیرضا شیخی روز سه شنبه با بیان اینکه تا پایان امسال مصرف گاز استان به ۶.۵ میلیارد متر مکعب می‌رسد، اظهار داشت: مصرف گاز در آذربایجان‌غربی از سال ۱۳۷۷ تاکنون روند صعودی داشته است.

وی افزایش تعداد مشترکان بخش خانگی و تجاری، شرایط دمایی حاکم بر استان طی سال‌جاری و همچنین تغییر الگوی مصرف ناشی از شیوع کرونا و اعمال قرنطینه‌های خانگی را از دلایل افزایش مصرف گاز خانگی برشمرد.

وی با اشاره به افزایش تعداد مصرف کنندگان عمده و صنایع استان به هزار و ۹۰ مورد در سال‌جاری، اضافه کرد: از حجم گاز تحویلی به این بخش، پنج درصد آن مربوط به نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌ها،  ۱۱ درصد مربوط به مصرف ایستگاه‌های سی‌ان‌جی، ۴۴ درصد سایر صنایع مثل کارخانجات قند و سیمان و مرغداری‌ها و سایر اماکن تولیدی و مابقی آن نیز مربوط به ایستگاه‌های ۲ پوندی مثل مجتمع‌های مسکونی بوده است.

شیخی، میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌های برق آذربایجان‌غربی در سال گذشته را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این در حالی است که فقط تا پایان دی‌ماه یعنی در ۱۰ ماه امسال، به میزان کل سال ۹۸ به نیروگاه‌ها گاز تحویل داده‌ایم و آمار بهمن و اسفند هنوز به آن افزوده نشده است.

وی در ارتباط با میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها، نسبت به قطعی برق گفت: تعهد ما به نیروگاه‌ها، تامین گاز آنها در ۸ ماه ابتدایی سال است و در چهار ماه باقی مانده از سال هیچ تعهدی به این نیروگاه‌ها نداریم و آنها باید از سوخت جایگزین استفاده کنند اما برغم آن روند تحویل گاز را در چهار ماه پایانی سال نیز ادامه داده که پیش‌بینی می‌شود گاز تحویلی  به نیروگاه‌ها در سال‌جاری نسبت به سال ۹۸، از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی برخوردار باشد؛ لذا قطعی برق و افزایش مصرف سوخت این نیروگاه‌ها دلایل دیگری داشته است.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری را تا پایان دی‌ماه امسال سه میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود که میزان کل مصرف در این بخش طی سال‌جاری به بیش از ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب برسد.

وی  درباره میزان پرت (هدررفت) گاز استان گفت: آمار امسال با توجه به تطبیق میزان گاز تحویلی و مصرفی براساس اندازه‌گیری و قرائت کنتورها، تیرماه سال آینده مشخص می‌شود اما سال ۹۸ در مجموع پنج میلیارد و ۸۵۹ میلیون مترمکعب گاز در استان فروخته شد ،۶۱ میلیون مترمکعب ذخیره گاز عملیاتی و ۱۴۹ میلیون مترمکعب نیز پرت شده بود.

شیخی با بیان اینکه میزان پرتی با تطبیق گاز دریافتی و گاز فروخته شده، بدست می‌آید، گفت: میزان گاز دریافتی سال گذشته ۶ میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب و میزان فروخته شده نیز ۵ میلیارد و ۸۵۹ میلیون مترمکعب بود که نشان از تراز ۲.۴۶ درصدی است در حالی که این تراز در سال قبل از آن ۳.۲۷ درصد بود.

به گفته وی، پرتی گاز می‌تواند ناشی از موارد مختلفی مثل اختلاف دقت سیستم‌های اندازه‌گیری، گازهای سرقتی، اشتباه در قرائت کنتور و مسائلی از این دست باشد با این حال برای استان ما با توجه به شرایط اقلیمی و تعداد بالای مصرف کنندگان خانگی و تجاری تراز معقولی است.

شیخی با اعلام اینکه سال ۹۹ سال بسیار سختی بود اما با تلاش تمامی واحدها و پرسنل شرکت گاز استان، زمستان بدون قطعی گاز سپری شد، اظهار کرد: مواردی همچون شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌های تردد و قرنطینه خانگی موجب افزایش مصرف برق و گاز شده بود و بعضا شاهد افت فشار گاز در شهرهایی مثل ماکو، پلدشت، پیرانشهر، خوی، سلماس و حتی ارومیه بودیم که به ندرت با افت فشار روبه‌رو شده بودند با این حال در سریع‌ترین زمان با اقدامات و تمهیدات لازم از تداوم افت فشار جلوگیری‌ شد.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه رسالت اصلی این شرکت، حفظ حداکثری مصرف در بخش خانگی است، گفت: با توجه به اینکه استان ما در انتهایی‌ترین نقطه‌ خط انتقال گاز قرار دارد، لذا باید در توزیع گاز به اندازه‌ای هوشمندانه عمل کرد که حداکثر گاز به مشترکان رسیده و جریان مستمری داشته باشد، چنان که با همت همه همکاران من، این اتفاق در آذربایجان‌غربی رقم خورد.

آذربایجان غربی تا پیش از دولت یازدهم، یکی از استان های کم برخوردار در حوزه گازرسانی بود ولی هم اکنون به استانی نسبتاً برخوردار تبدیل شده است.

همه این آمار و ارقام در ارتقای رفاه روستاییان و افزایش رضایتمندی آنان از خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت نمود یافته است که می تواند در توسعه روستاها با محوریت مردم، بسیار مثمرثمر باشد.

هم اینک استان آذربایجان‌غربی با بیش از ۱۴ هزار کیلومتر شبکه‌گذاری گاز طبیعی بیش از یک میلیون مشترک گاز دارد و هزار و ۱۲۳ روستای آن از نعمت گاز طبیعی برخوردار است.             

آذربایجان‌غربی به دلیل شرایط جغرافیایی کوهستانی یکی از مناطق سخت در بحث گازرسانی محسوب می‌شود که دولت تدبیر و امید به نحو شایسته ای خدمات خود را در تمام مناطق مختلف در این استان گسترش داده است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *