اخبار داغ

۱۶ اسفندماه، آغاز مرحله نهایی مسابقات بین المللی قرآن کریم

مهدی قره شیخلو رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از آغاز مرحله نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن در ۱۶ اسفند ماه خبر داد. به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز وبه نقل ازخبرگزاری مهر، مهدی قره شیخلو مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و دبیر سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم  گفت: […]

اشتراک گذاری
24 بهمن 1399
136 بازدید
کد مطلب : 26449

مهدی قره شیخلو رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از آغاز مرحله نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن در ۱۶ اسفند ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تجهیزنیوز وبه نقل ازخبرگزاری مهر، مهدی قره شیخلو مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و دبیر سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم  گفت: مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن در دی ماه سال قبل برگزار شد. ۴۰۰ نفر شرکت کننده از ۶۷ کشور داشتیم که از اینها ۱۲۲ نفر از ۵۰ کشور انتخاب شدند. قرار بود در فروردین ماه امسال، جمهوری اسلامی ایران میزبان متسابقین باشد که به دلیل شیوع ویروس کرونا این امر میسر نشده و مسابقات به تعویق افتاد.

وی ادامه داد: چند ماهی صبر کردیم تا وضعیت کرونا مشخص شود. بر همین اساس با برپایی جلسات و کارشناسی‌هایی که انجام شد مسابقات بین‌المللی به صورت غیر حضوری برگزار می‌شود.

قره شیخلو با اشاره به زمان مرحله فینال مسابقات که از ۱۶ الی ۲۱ اسفند ماه خواهد بود، افزود: در این دوره از مسابقات مرحله نیمه نهایی اضافه شد و ۱۲۲ شرکت کننده پایش شده و به ۴۰ متسابق رسیدیم. مرحله نهایی مسابقات با رقابت ۴۰ نفر در ایام مبعث با همان مدل که در برپایی مسابقات کشوری به سبک رادیو تلویزیونی انجام شد، برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اعلام چگونگی پایش انجام شده و رصد نقاط منفی و مثبت، اعلام داشت: ما در مسابقات کشوری تجربه و بازتاب خوبی دیدیم. همچنین با استقبال مردم روبرو شدیم. با همان تجربه نیز مرحله نیمه نهایی را برای مسابقات بین‌المللی اضافه کردیم تا پالایشی انجام شده و مرحله فینال به صورت رادیو و تلویزیونی پخش شود. در مرحله نیمه نهایی سیستم داوری را چک کردیم. داورها در این مرحله نیز ایرانی و خارجی بودند که به صورت بر خط و آنلاین در این دوره از مسابقات به داوری می‌پرداختند.

وی ادامه داد: در مرحله نهایی، به همین نحو از داوران استفاده خواهیم کرد. در تلاشیم با ضبط برنامه مسابقات بین‌المللی قرآن با مشکلات کمتری در مرحله نهایی برپا شود و این دوره نیز بدون وقفه انجام و پرونده آن در سی و هفتمین رویداد با کیفیت مناسبی بسته شود.

در مسابقه فرهنگ قرآنی ۲.۵ میلیون بازدید مردمی صورت گرفت که قابل توجه است

قره شیخلو با اشاره به بازخوردهایی که از مسابقه فرهنگ قرآنی گرفته شده است، گفت: در مسابقه فرهنگ قرآنی که هر شب از طریق رسانه به صورت زنده پخش می‌شد بیش از ۲۰۰ هزار نفر شرکت کننده داشتیم که به صورت مستقیم شرکت کردند. در فضای مجازی نیز با رصدی که انجام شد، ۲.۵ میلیون بازدید صورت گرفت که آمار قابل توجهی است. این امر نشان دهنده اقبال مردم به رسانه و تأثیر مناسب بر روی مردم است.

وی با اشاره به برآورد داوران خارجی زبان از برپایی مجازی سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن، افزود: تمامی داوران در کل دنیا نظرشان این است که روش مجازی بهترین نوع سبک برگزاری همایش‌ها و رویدادها است. به طور قطع برگزاری حضوری آثار و برکاتی دارد که در کار غیر حضوری به خیلی از اهداف نائل نخواهیم شد. ما دو حالت بیشتر نداشتیم یا باید مسابقات را تعطیل می‌کردیم یا برگزاری به شیوه‌ای جدید را می‌پذیرفتیم که ما گزینه سخت‌تر را انتخاب کردیم. بنا را بر این گذاشتیم مسابقه تعطیل نشود و جهت رسیدن به اهدافمان در سی و هفتمین دوره برنامه‌ریزی کردیم. در مسابقه کشوری نشان داده دادیم با این روش می‌توان مسابقات را به نحو مطلوبی برپا کرد.

تجربی خوبی نسبت به دیگر کشورها در عرصه آزمون‌های قرآنی به دست آورده‌ایم

قره شیخلو ادامه داد: خیلی از کشورهای دیگر که برگزار کننده مسابقات قرآن هستند، امسال مسابقات قرآن خود را تعطیل کردند. خیلی‌ها معتقد بودند یک سال اگر اجرا نکنیم اتفاقی نخواهد افتاد، مانند مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی، ترکیه، روسیه که برگزار نشد ولی ما حرفمان این بود که هیچ تضمینی برای تمام شدن کرونا وجود ندارد و ممکن است سال بعد همین شرایط حاکم باشد و اگر امسال ورود پیدا کنیم یک قدم جلوتر خواهیم بود.

وی گفت: ما دعا می‌کنیم سال بعد شرایط به طوری حاکم شود که از این ویروس منحوس راحت شویم اما اگر وضعیت ادامه پیدا کرد و به روش غیر حضوری برگزار کردیم قطعاً با تجربه عملی خوبی که در این زمینه به وجود آمده یک قدم جلوتر هستیم و با کیفیت بهتر سال بعد را برگزار می‌کنیم.

افتتاح صندوق حمایت از نخبگان قرآنی از محل کاهش هزینه‌ها

قره شیخلو در خصوص هزینه‌های جاری در این دوره از مسابقات افزود: قطعاً شاهد کاهش هزینه‌ها در این دوره هستیم. گرچه هزینه‌ای که برای مسابقات مصوب است از هزینه‌ای که می‌شود خیلی کمتر است و معمولاً سازمان از حوزه‌های دیگر هزینه مسابقات را تأمین می‌کند. امسال چون مهمان حضوری نداریم و بخشی از هزینه‌ها مانند هتل، ایاب و ذهاب نیست قطعاً کاهش هزینه را شاهدیم ولی هزینه‌های جدیدی نیز به دلیل برگزاری مجازی تحمیل می‌شود به عنوان مثال این شرکت کننده ها در کشورهای خودشان باید برنامه‌هایشان را ضبط کنیم و این ضبط مستلزم هزینه‌هایی است.

وی با اشاره به پیشنهادی که به رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه شده است، افزود: در بخش هزینه‌ها پیشنهادی را به حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف داده‌ایم که از محل کاهش هزینه‌ها صندوق حمایت از نخبگان قرآنی تشکیل شود که ایشان موافقت کرده و ما امید داریم قبل از آغاز مسابقات بین‌المللی این صندوق نیز افتتاح شود.

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف افزود: برای جوایز این دوره از مسابقات نسبت به سال قبل افزایش داده‌ایم ولی در مجموع باید در نظر بگیریم هزینه‌ها به نحوی مدیریت شود که سال آینده اگر به روش حضوری برگردیم بتوانیم هزینه‌ها را تأمین کنیم. باید با برنامه و دور اندیشی هزینه‌ها را تأمین کنیم تا مشکلی نداشته باشیم.

تلفیقی از روش مجازی و حضوری را در دستور کار قرار خواهیم داد

وی با تاکید بر تلفیق دو روش مجازی و حضوری گفت: اگر کرونا از بین برود حتماً باید از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنیم و مدل تلفیقی را به کار ببندیم. این امر باعث صرفه‌جویی هزینه‌ها و بالا بردن کیفیت می‌شود. این تجربه اجباری به ما آموخت که بخشی از کارهایی که قبلاً به صورت حضوری انجام می‌دادم اگر غیر حضوری شود آسیبی به کار نمی‌زند. مثلاً در مرحله کشوری ۲۲۰ تلاوت از رسانه پخش کردیم و در مسابقات بین‌المللی این مقدار را به سقف ۴۰ عدد رساندیم و در انتخاب مرحله فینال گلچین شده‌ای از متسابقین را نشان می‌دهیم.

قره شیخلو با تاکید بر همکاری فرا دستگاهی در برپایی مسابقات بین‌المللی قرآن در جمهوری اسلامی ایران گفت: صدا و سیما همکاری خوبی در تولید آثار و پخش برنامه و آنتن زنده داشت که جای تقدیر و تشکر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *