اخبار داغ

هدف «غیررسمی» نشان دادن فضای صمیمی دیدار با رهبری بود

کارگردان مستند «غیر رسمی» گفت:به طور معمول جلسه های پنجشنبه های مقام معظم رهبری با فعالان حوزه های مختلف رسانه ای نمی شد. اما همیشه این اشتیاق از سمت افراد حاضر در جلسه بود که جلسه ها رسانه ای و عمومی تر شود. «سید محمدعلی صدری نیا» کارگردان مستند «غیر رسمی» ،‌ درباره ایده شکل […]

اشتراک گذاری
07 دی 1399
69 بازدید
کد مطلب : 16510

کارگردان مستند «غیر رسمی» گفت:به طور معمول جلسه های پنجشنبه های مقام معظم رهبری با فعالان حوزه های مختلف رسانه ای نمی شد. اما همیشه این اشتیاق از سمت افراد حاضر در جلسه بود که جلسه ها رسانه ای و عمومی تر شود.

«سید محمدعلی صدری نیا» کارگردان مستند «غیر رسمی» ،‌ درباره ایده شکل گیری این مستند گفت: صحبت های ابتدایی این مجموعه مستند از اسفندماه سال ۹۷ شروع شد و همان زمان بنا شد تا طراحی و تولید کار نیز به موازات شروع شود. موسسه حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب به دلیل درخواست های مکرر حاضران در جلسه ها برای رسانه ای شدن ایده شکل گیری این مستند را به ما داد و با تعامل سازمان صداوسیما این مجموعه مستند تولید شد.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب همیشه و در دهه های گذشته خط مشی شان این بوده که تعامل و دیدارهای رو در رو و غیر رسمی را با چهره های مختلف و فعالان حوزه های فرهنگی، هنری، علمی داشتند. حالا این نوع از جلسه ها از سال ۹۵ در قالب جلسه هایی که به جلسه های پنج شنبه ای رهبر انقلاب معروف شده بود، ‌از همین سال در این قالب برگزار می شد. این جلسات غیر رسمی و صمیمی در عین تعدد در هر جلسه با تعداد متناسبی برگزار می شد تا فرصت گفت و گو با همه افراد فراهم باشد و بتوانند صحبت هایشان را راحت در این دیدار بگویند. حالا ممکن بود در این جلسه ها از دستاورد،‌ مشکلات، ‌نقدهای جدی به بخش های مختلف کشور، ارزیابی هایشان از حوزه های تخصصی شان باشد.

وی ادامه داد: به طور معمول بخش هایی از جلسه هایی که با شخصیت های سیاسی اول هر کشوری برگزار می شود، ممکن است رسانه ای شود و اغلب بخش های این دیدارها هم رسانه ای نمی شود و جلسه های پنج شنبه ها نیز رسانه ای نمی شد. اما همیشه این اشتیاق از سمت افراد حاضر در جلسه بود که جلسه ها رسانه ای و عمومی تر شود.

این کارگردان همچنین افزود: برخی از این افراد بعد از حضور در این جلسه ها حاشیه نگاری هایی را منتشر می کردند که اشتیاق شان را نشان می داد و همین اشتیاقی که وجود داشت، کلید شکل گیری ابتدایی این مستند بود و این نیاز حس می شد به خاطر جنس صحبت هایی که در این جلسه مطرح می شود و تحت عنوان مجموعه مستندی در چندین قسمت به آنها پرداخته شود.

صدری نیا ادامه داد: بخش هایی از این مستند که دیدار فعالان با رهبر انقلاب است، را تا به حال در قالب عکس و فیلم در رسانه ندیده بودیم، ‌مگر روایت ها و حاشیه نگاری هایی که حاضران در این جلسه ها می نوشتند و این تصاویر برای اولین بار در مجموعه مستند غیر رسمی پخش شد.

این کارگردان همچنین در پاسخ به این سوال که بیشتر روی چه محورهای  متمرکز بودید؟، افزود: قسمتی که از این مجموعه مستند پخش شد، در واقع قسمت رونمایی از این جلسه ها است و قرار بود این قسمت کلیتی از این جلسه ها، روح کلی، ویژگی،‌ مختصات،‌ تعدد جلسات، تعدد چهره ها و موضوع ها را یکبار به مردم نشان دهد تا در قسمت های بعدی به صورت قسمت به قسمت به سمت موضوعات جلسه های برگزار شده برویم. در این قسمتی که پخش شد دغدغه اصلی مان این بود که بتوانیم به خوبی حال و هوای صمیمی و ساده این جلسه ها را به مخاطب نشان دهیم و دست مخاطب را به عنوان کسی که در جلسه حاضر نبوده، بگیریم و به داخل این جلسه ها بیاوریم و خدا را شکر با توجه به بازخوردهایی که داشتیم تا حد قابل قبولی این امر محقق شده است.

وی درباره تعداد قسمت های این مجموعه مستند، ادامه داد: این مجموعه در حال تولید است و از الان نمی شود گفت دقیقا چند قسمت است و باید جلوتر برویم و قسمت به قسمت که آماده شد می توانم درباره تعداد قسمت هایش صحبت کنم.

این کارگردان درباره روزهای پخش این مستند نیز گفت: هر قسمت که آماده می شود بنا به مقتضیات آن در زمان مناسبی پخش می شود. اما تلاشمان بر این است تا این قسمت ها زودتر آماده شود تا فاصله زیادی از قسمت های پخش شده نداشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که کدام بخش از صحبت های افراد حاضر در جلسه برای شما در این مستند مهمتر بود؟ گفت: همانطور که گفتم آنچه برایمان مهم بود نشان دادن فضای واقعی و کلیت این جلسه ها بود. طبیعتا مهم بود کدام بخش ها در این قسمت ابتدایی بیاید و کدام بخش ها در قسمت های مفصل تر پخش شود، دوست داشتیم تنوع این موضوع ها مطرح شود. یک جاهایی صحبت از دستاوردها در این جلسه ها می شود، ‌دغدغه های افراد، ایده هایشان و نقدهایی که حتی به زیر مجموعه های نهاد رهبری دارند را بیان می کنند. ما هم می خواستیم این تنوع موضوعی را در این قسمت داشته باشیم و بخش هایی از این تنوع و بحث های مختلف را منتقل کنیم.

این کارگردان درباره زمان پخش این مستند نیز گفت: شروع تولید این کار از اسفند ۹۷ بود و بنا بود ماه ربیع سال ۹۸ پخش شود. اما تولید این کار زمان بر بود. به دلیل مجموعه قسمت های مختلفی که دارد، بازبینی فیلم همه جلسات از طرف تیم سازنده، مصاحبه هایی که باید با افراد حاضر در جلسه می گرفتیم و طراحی سناریو و پژوهش کار، همچنین تدوین همگی فرایند زمان بری بود که با هم پیش می رفت و قرار شد هر زمان که هر کدام از قسمت ها آماده شد بتوانیم قسمت به قسمت به پخش برسانیم.

وی ادامه داد: اولین قسمت این مستند که دیدار با فعالان حوزه دفاع مقدس بود در هفته دفاع مقدس پخش شد. برای قسمت دوم هم حدود یک ماه پیش بعد از آماده شدن نسخه اولیه کار، رایزنی های داشتیم و بنا شد برای هفته پایانی آذرماه و اوایل دی ماه پخش شود. در مورد قسمت های بعدی هم به همین صورت است و به محض آماده شدن پخش می شود.

صدری نیا درباره انتخاب افرادی که در این مستند با آنها گفت و گو می شود گفت: در هر کدام از این جلسه ها تلاش کردیم چند نفری که در آن جلسه ماجرای جالبی برایشان رخ داده یا حرف خاصی زدند یا حاشیه ای درست شده یا رهبر معظم انقلاب نکته ای به آنها گفتند، را بیاوریم و یک بار دیگر از زاویه دید آنها ماجرا را روایت کنیم و کار را به روایت آنها جلو ببریم. حالا در قسمت اول خیلی به این موضوع ورودی نداشتیم اما قسمت به قسمت که جلوتر می رویم، می بینیم که هر کدام از این افراد در هر کدام از این دیدارها چه داستانی برایشان پیش آمده است.

کارگردان مستند «غیر رسمی» همچنین درباره واکنش سینماگران و هنرمندان به پخش این مستند، گفت: با چند نفر از چهره هایی که در کار صحبت هایی داشتند صحبت کردم و بازخوردهای خوبی دریافت کردیم و در بخش مصاحبه ها هم فضای خوب و مثبتی نسبت به کلیت این دیدار و پخش این مستند وجود داشت.

مستند غیر رسمی به تهیه کنندگی سید مهدی حسینی از شبکه سه سیما پخش شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *