اخبار داغ

ترکیه بیانیه کشورهای مدیترانه اتحادیه اروپا را مغرضانه خواند

ترکیه بیانیه کشورهای مدیترانه اتحادیه اروپا را مغرضانه دانست اما برای گفت‌وگو با یونان اعلام آمادگی کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز از آنکارا، ترکیه روز جمعه (۲۱ شهریورماه) با انتقاد از بیانیه هفت کشور حاشیه مدیترانه اتحادیه اروپا، آن را مغرضانه و دور از واقعیت دانست، اما برای گفت‌وگوهای بی قید و شرط با یونان اعلام آمادگی […]

اشتراک گذاری
24 شهریور 1399
93 بازدید
کد مطلب : 4965

ترکیه بیانیه کشورهای مدیترانه اتحادیه اروپا را مغرضانه دانست اما برای گفت‌وگو با یونان اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از آنکارا، ترکیه روز جمعه (۲۱ شهریورماه) با انتقاد از بیانیه هفت کشور حاشیه مدیترانه اتحادیه اروپا، آن را مغرضانه و دور از واقعیت دانست، اما برای گفت‌وگوهای بی قید و شرط با یونان اعلام آمادگی کرد.

به گزارش شانا، ترکیه و یونان، متحدان ناتو، بر سر منابع هیدروکربوری موجود در این منطقه – به دلیل دیدگاه‌های متناقض موجود درباره سهم هر یک از این دو کشور از فلات قاره شرق دریای مدیترانه – به‌شدت مناقشه دارند. 

ترکیه اوایل ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که کشتی اکتشافی اوروج رئیس تا ۲۳ اوت در آب‌هایی که هر سه کشور یونان، قبرس و ترکیه مدعی آن هستند، اکتشاف‌های لرزه‌نگاری انجام خواهد داد، آتن این اقدام را غیرقانونی اعلام کرده بود و این موضوع سبب افزایش تنش بین دو کشور شد.

فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، مالت، پرتغال، یونان و قبرس عصر روز پنجشنبه (۲۰ شهریورماه) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند در صورتی که آنکارا برای حل اختلاف با یونان و قبرس مذاکره نکند، اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را در پایان ماه سپتامبر علیه ترکیه اعلام خواهد کرد.

هامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه روز جمعه گفت: یونان برای دستیابی به گفت‌وگو و همکاری در منطقه باید بدون قید و شرط با ترکیه به مذاکره بپردازد.

در این بیانیه آمده است که آتن برای کاهش تنش‌ها باید کشتی‌های نظامی خود را از اطراف اوروج رئیس خارج کند.

آکسوی گفت: یونان باید از استفاده از اتحادیه اروپا به‌عنوان ابزاری برای رسیدن به منافع تنگ‌نظرانه خود دست بردارد. این در حالی است که اتحادیه اروپا و امضاکنندگان بیانیه مشترک باید سیاست یکجانبه و مغرضانه‌ای را که به بهانه همبستگی کورکورانه از آن استفاده می‌کنند، کنار بگذارند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *