اخبار داغ

فاز نخست تأسیسات انتقال نفت میدان‌های غرب کارون به‌طور رسمی افتتاح شد

فاز نخست زنجیره انتقال نفت میدان‌های غرب کارون با ظرفیت انتقال روزانه ۴۶۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و ۲۵۴ هزار بشکه نفت خام سبک به مبادی صادراتی به‌طور رسمی افتتاح شد. به گزارش خبرنگار شانا، طرح خطوط لوله و تأسیسات جانبی انتقال نفت میدان‌های غرب کارون امروز (پنجشنبه، ۲۳ مردادماه) با حضور فرخ علیخانی، […]

اشتراک گذاری
26 مرداد 1399
143 بازدید
کد مطلب : 3669

فاز نخست زنجیره انتقال نفت میدان‌های غرب کارون با ظرفیت انتقال روزانه ۴۶۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و ۲۵۴ هزار بشکه نفت خام سبک به مبادی صادراتی به‌طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار شانا، طرح خطوط لوله و تأسیسات جانبی انتقال نفت میدان‌های غرب کارون امروز (پنجشنبه، ۲۳ مردادماه) با حضور فرخ علیخانی، معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران، تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت و جهانگیر پورهنگ، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان به طور رسمی افتتاح شد.

اجرای این پروژه که امروز به بهره‌برداری رسمی رسید و از مدت‌ها پیش عملیاتی شده، انتقال روزانه ۴۶۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و ۲۵۴ هزار بشکه نفت خام سبک میدان‌های غرب کارون را به مبادی صادراتی امکان‌پذیر کرده است.

نقطه ابتدای مسیر انتقال در این طرح، تلمبه‌خانه غرب کارون و نقطه میانی، تلمبه‌خانه امیدیه است که پایانه‌های بهرگان و جاسک هم در انتهای زنجیره انتقال قرار دارند.

انتقال نفت آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یادآوران و دارخوین به تلمبه‌خانه غرب کارون، انتقال نفت یاران شمالی به واحد بهره‌برداری جفیر و سپس تلمبه‌خانه غرب کارون، ظرفیت‌سازی برای پمپاژ بیش از ۷۰۰ هزار بشکه نفت سبک و سنگین در تلمبه‌خانه غرب کارون، احداث خط انتقال نفت سنگین تا کریت‌کمپ و سپس خطی تا تلمبه‌خانه امیدیه و برقراری اتصال تا بوستر اهواز، احداث خط انتقال نفت سبک تا کریت‌کمپ و مابقی خط تا تلمبه‌خانه امیدیه و احداث خط انتقال نفت سنگین تا پایانه صادراتی بهرگان و برقراری اتصال تا تلمبه‌خانه و مخازن ذخیره‌سازی گوره از فعالیت‌های انجام شده در این طرح به شمار می‌رود.

نکته حائز اهمیت آنکه بیش از ۹۰ درصد نیروی انسانی شاغل در تکمیل این طرح، نیروهای بومی استان خوزستان بوده‌اند.

با توسعه فاز ۲ این طرح نیز که هم‌اکنون در حال اجراست، برای انتقال بیش از یک میلیون بشکه نفت خام غرب کارون به مبادی صادراتی ظرفیت‌سازی می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در آیین افتتاح رسمی این طرح، از تلاش‌های مدیران پیشین شرکت مهندسی و توسعه نفت که در تکمیل طرح ایفای نقش کرده‌اند قدردانی کرد و گفت: افزایش ظرفیت تولید نفت در غرب کارون در سال‌های اخیر به پشتوانه عملیاتی شدن تاسیسات انتقال نفت غرب کارون امکان‌پذیر شد.

وی از مجری و دیگر دست‌اندرکاران این طرح در شرکت مهندسی و توسعه نفت و همچنین پیمانکاران طرح قدردانی کرد و افزود: تلمبه‌خانه غرب کارون امروز به شرکت نفت و گاز اروندان تحویل داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان نیز ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران این طرح، گفت: با انجام فرآیند تحویل‌گیری، شرکت نفت و گاز اروندان از این پس راهبری تأسیسات را به‌عهده خواهد داشت. 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *