اخبار داغ

۵جی، سلام به شهر هوشمند

با افزایش سطح تکنولوژی روند دست یابی مردم به اینترنت سرعت بیشتری گرفته است و هرساله شاهد افزایش سرعت برای تسریع فعالیت در فضای مجازی هستیم.فناوری ۵G به عنوان جدیدترین شبکه دسترسی به اینترنت در بسیاری از کشور ها در حال گسترش است و سازندگان تلفن همراه درحال به روزرسانی دستگاهای تولیدی برای ارائه  این فناوری هستند. […]

اشتراک گذاری
16 مرداد 1399
105 بازدید
کد مطلب : 3227

با افزایش سطح تکنولوژی روند دست یابی مردم به اینترنت سرعت بیشتری گرفته است و هرساله شاهد افزایش سرعت برای تسریع فعالیت در فضای مجازی هستیم.فناوری ۵G به عنوان جدیدترین شبکه دسترسی به اینترنت در بسیاری از کشور ها در حال گسترش است و سازندگان تلفن همراه درحال به روزرسانی دستگاهای تولیدی برای ارائه  این فناوری هستند.

 

 ۵G دقیقا چیست؟

تکنولوژی ۵G یک استاندارد صنعتی است که جایگزین استاندارد رایج کنونی یعنی ۴G LTE خواهد شد، همان طور که قبلا ۴G جایگزین ۳G شد. واژه ۵G به معنای ”نسل پنجم“ است؛ این فناوری پنجمین نسل از این استاندارد است. طراحی این استاندارد به گونه ای است که سرعت آن از تکنولوژی ۴G LTE بسیار سریع تر است. البته هدف این استاندارد صرفا افزایش سرعت اتصالات اینترنتی تلفن های هوشمند نیست. این استاندارد، اینترنت بی سیم بسیار پر سرعتی را در همه جا و برای همه چیزها از جمله خودروهای متصل، خانه های هوشمند و ابزارهای اینترنت اشیا (IoT)، فراهم خواهد کرد. در آینده تلفن هوشمند شما و تمام ابزارهای مجهز به اتصالات سلولی به جای فناوری ۴G LTE از استاندارد ۵G استفاده خواهند کرد.

سرعت ۵G

 شرکت های فناوری وعده های زیادی درباره ۵G می دهند. اگر چه از نظر تئوری نهایت سرعت ۴G، ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه (Mbps) است، اما ۵G این مقدار را به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه (Gbps) افزایش خواهد داد. همان طور که می بینید ۵G صد برابر سریع تر از فناوری کنونی ۴G خواهد بود؛ حداقل از نظر تئوری بالاترین سرعت آن این مقدار خواهد بود. برای مثال موسسه Consumer Technology Association به این نکته اشاره می کند که با این سرعت فناوری ۵G شما قادر به دانلود یک ویدئوی دو ساعته در مدت زمان ۳.۶ ثانیه خواهید بود؛ این مقدار در ۴G برابر با ۶ دقیقه و در ۳G معادل ۲۶ ساعت است. البته این تنها مزیت نسل پنجم شبکه های تلفن همراه نیست. در ۵G شاهد کاهش چشمگیر تاخیر هستیم و در نتیجه بارگذاری ها سریع تر شده و شاهد بهبود واکنش همه فعالیت های اینترنتی خواهیم بود. در ۵G نهایت تاخیر ۴ میلی ثانیه خواهد بود که در مقایسه با ۲۰ میلی ثانیه فناوری ۴G بسیار کمتر است.

تکنولوژی ۵G

 استاندارد ۵G برای دستیابی به این سرعت های فوق العاده از تکنولوژی های متعددی بهره می گیرد. مجله IEEE Spectrum توضیحات فنی بسیار دقیقی در این رابطه ارائه کرده است که به ارائه خلاصه ای از آن بسنده می کنیم. استاندارد جدید از یک باند بسامد رادیویی کاملا جدید از ۴G استفاده می کند. ۵G ”امواج میلی متری“، که در فرکانس های بین ۳۰ و ۳۰۰ گیگاهرتز منتشر می شوند را به کار می گیرد، در حالی که در گذشته از باندهای کمتر از ۶ گیگاهرتز استفاده می شد. در گذشته از فرکانس های مذکور صرفا برای برقراری ارتباط میان ماهواره ها و سیستم های رادار استفاده می شد. اما امواج میلی متری قادر به عبور آسان از ساختمان ها یا سایر اشیا سخت و محکم نیستند، از این رو ۵G برای حل این مشکل از ”Small Cells“ یا به تعبیری ”سلول های کوچک“ کمک خواهد گرفت؛ سلول های کوچک در حقیقت ایستگاه ها بسیار کوچکی هستند که می توان در مناطق متراکم شهری آنها را در فواصل ۲۵۰ متری قرار داد. به این ترتیب معضل عدم پوشش مناسب در این مکان ها مرتفع خواهد شد.

منبع: وبسایت https://www.mizanonline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *