اخبار داغ

سوزاندن یک اثر ۳۰۰ ساله توسط افراد ناشناس در شوشتر

سوزاندن یک اثر ۳۰۰ ساله توسط افراد ناشناس در شوشتر یک دوستدار میراث فرهنگی از سوزاندنِ درب تاریخی یکی از خانه‌های مرعشی در محله‌ در عباس شوشتر خبر داد. قاسم منصور آل کثیر در گفت‌وگو با ما گفت: امروز صبح درب خانه مرعشی‌ها که نزدیک به سه قرن قدمت دارد به دلایل نامشخص توسط افراد […]

اشتراک گذاری
07 تیر 1399
152 بازدید
کد مطلب : 2109

سوزاندن یک اثر ۳۰۰ ساله توسط افراد ناشناس در شوشتر

سوزاندن یک اثر ۳۰۰ ساله توسط افراد ناشناس

یک دوستدار میراث فرهنگی از سوزاندنِ درب تاریخی یکی از خانه‌های مرعشی در محله‌ در عباس شوشتر خبر داد.

قاسم منصور آل کثیر در گفت‌وگو با ما گفت: امروز صبح درب خانه مرعشی‌ها که نزدیک به سه قرن قدمت دارد به دلایل نامشخص توسط افراد ناشناس سوزانده شد.

وی توضیح داد: این خانه متعلق به خانواده مرعشی در محله در عباس شوشتر است که در این محله ابنیه‌های دیگری نیز که قدمت تاریخی دارند، وجود دارد.

آل کثیر اظهار کرد: منابع رسمی در شوشتر تأکید کردند که چنین تخریب‌هایی در شوشتر مسبوق به سابقه است به طوری که اخیراً نیز میلِ کلاه‌فرنگی، دیوارها و نرده‌های جان پناهش چندین بار توسط افراد ناشناس تخریب شدند.

این فعال میراث فرهنگی یادآور شد: اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در کنارِ فعالیت‌های مرمتی که انجام می‌دهد، به صورت نرم‌افزاری برای معرفیِ ارزش ابنیه‌ها برای جوامع محلی برنامه‌های خاصی ندارد و این امر باعثِ افزایش تخریب‌ها در سطح استان خوزستان و شوشتر شده است.

آل کثیر با بیان اینکه یگان حفاظت نیاز با حمایت بیشتری دارد، گفت: کثرت ابنیه‌ها و کم‌کاری اداره کل میراث فرهنگی خوزستان ایجاب می‌کند دیگر نهادها همچون نیروی انتظامی در این زمینه به یگانِ حفاظت از میراث فرهنگی کمک کند تا بلکه افراد تخریب‌گر دست از چنین کارهای ضدِ میراثی بردارند.

آل کثیر توضیح داد: این خانه و حتی دیگر خانه‌های این محله هنوز به ثبت ملی نرسیدند، لازم است؛ میراث فرهنگی استان هرچه سریع‌تر ضمن متقاعد کردنِ مالکِ این خانه و دیگر خانه‌های تاریخی نسبت به ثبت ملیِ خانه مرعشی‌ها در محله در عباس اقدامات لازم را اتخاذ کند.

وی تأکید کرد: خانه معین التجار در شوشتر نیز نیاز به توجه ویژه دارد البته میراث فرهنگی شوشتر در زمینه مرمت این بناها اقداماتی انجام داده است که نیاز به حمایت بیشتری دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *