اخبار داغ

هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد! در۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹

بزرگترین رخداد بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ میلادی رقم خورد. سومین هاوینگ (Halving)  یا هاونینگ (Halvening) بیت کوین؛ موضوعی که در این روزها بسیار به گوش می‌رسد و همه جا در رابطه با آن بحث است. اما به راستی هاوینگ چیست؟ مفهوم هاوینگ (Halving) ریشه کلمه هاوینگ Half انگلیسی است به معنای نصف. و […]

اشتراک گذاری
24 اردیبهشت 1399
79 بازدید
کد مطلب : 414

بزرگترین رخداد بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ میلادی رقم خورد. سومین هاوینگ (Halving)  یا هاونینگ (Halvening) بیت کوین؛ موضوعی که در این روزها بسیار به گوش می‌رسد و همه جا در رابطه با آن بحث است. اما به راستی هاوینگ چیست؟

مفهوم هاوینگ (Halving)

ریشه کلمه هاوینگ Half انگلیسی است به معنای نصف. و هاوینگ به معنای نصف شدن است. بیت کوین بر اساس الگوریتم اجماع کار (Proof of Work) فعالیت می‌کند. افرادی که به آنها ماینر گفته می‌شود، سخت افزارهای خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا کنترل و مدیریت تراکنش‌ها را انجام دهند و همزمان با افزایش تعداد ماینرها، امنیت شبکه نیز بیشتر می‌شود. اما چرا باید کسی راضی باشد تا سخت افزار و برق خود را در اختیار شبکه بلاک چین قرار دهد ؟!

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین، شبکه را طوری طراحی کرده که با کامل شدن هر بلوک از زنجیره بلوک های شبکه، به فردی که توانسته است در این رقابت پیروز شود، مقداری بیت‌کوین به عنوان پاداش داده شود. اما با هدف کنترل تورم بیتکوین، این پاداش هر ۴ سال یک بار (به طور دقیق‌تر با کامل شدن هر ۲۱۰ هزار بلوک از زنجیره بلوک‌های شبکه) نصف می‌شود.

در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ (هشت آذر ماه ۱۳۹۱) این مقدار پاداش از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. در این تاریخ بیت کوین کمتر از ۵۰ دلار قیمت داشت ! سپس در روز شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ این مقدار به ۱۲.۵ عدد رسید. با هاوینگ امروز، این پاداش بار دیگر نصف شد و ماینرها از این پس با تکمیل هر بلوک، ۶.۲۵ بیت‌کوین پاداش خواهند گرفت. در همین راستا تعداد بلوک های استخراج شده شبکه Bitcoin به رقم ۶۳۰ هزار رسید.

مایکل دوبروسکی، بنیانگذار موسسه تحقیق و توسعه PoWx، عقیده دارد:

تئوری هاوینگ بیت کوین در حقیقت بیان میکند هر چه استخراج کنندگان مقدار کمتری بیت کوین برای فروش داشته باشند، بیت کوین کمتری نیز برای خرید در بازار در دسترس خواهد بود.

چه نهاد یا شخصی مسئولیت صدور بیت کوین های جدید را بر عهده دارد؟

شبکه بیت کوین خود فرآیند صدور BTC های جدید را کنترل می کند و این امر با استفاده از فرآیندی به نام اجماع (Consensus) از سوی تمام مشارکت کنندگان در شبکه انجام می شود. از زمان پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین تا کنون قوانین اجماع زیر وجود داشته است:

  • میزان کل عرضه بیت کوین برای همیشه مقدار ثابت ۲۱،۰۰۰،۰۰۰ BTC خواهد بود.
  • فواصل ایجاد بلوک ها در بلاک چین هر ۱۰ دقیقه است.
  • رویداد نصف شدن پاداش استخراج یا همان هاوینگ بیت کوین در هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک اتفاق می افتد. (تقریباً هر ۴ سال یکبار)
  • پاداش بلوک ها که از ۵۰ بیت کوین شروع شده است و به طور مرتب در هر رویداد Halving نصف میشود، تا رسیدن به ۰ (تقریباً در سال ۲۱۴۰ میلادی) ادامه می‌یابد.
  • هرگونه تغییر در این قوانین نیاز به مشارکت همه شرکت کنندگان در شبکه خواهد داشت تا آن را تصویب نموده و با اجماع در این خصوص موافقت نمایند.

تاثیر هاوینگ در گذشته چطور بوده است؟

همانطور که در نمودار هفتگی قیمت بیت‌کوین در مقیاس لگاریتمی مشاهده می‌کنید در هاوینگ‌های گذشته قیمت پس از هاوینگ به مدت ۱.۵ تا ۴ ماه ریزش داشته اما در ادامه یک تا یک و نیم سال بعد را در روندی صعودی رشد کرده است.

اولین هاوینگ در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۲، و در بلوک ۲۱۰ هزار رخ داد. پس از آن قیمت به مدت ۶ هفته ریزش داشت و سپس روند صعودی یک ساله خود را آغاز کرد. در این روند، قیمت بیت‌کوین ۷۸ برابر شد.

دومین بار در تاریخ دهم جولای ۲۰۱۶ و در بلوک ۴۲۰ هزار، پاداش استخراج هر بلوک از شبکه بلاکچین بیت‌کوین نصف شد. این بار نیز شاهد ریزش قیمت در کوتاه مدت بوده‌ایم و پس از آن، قیمت بیت‌کوین تا ۳۱ برابر افزایش یافت.

هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد ! | 23 اردیبهشت ماه 1399
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا

سناریوهای احتمالی برای آینده بیت کوین

سایت تحقیقاتی کوین شیرز (CoinShares) احتمالات پیش روی هاوینگ بی ‌کوین را در ۶ حالت خلاصه کرده است:

احتمال تاثیر سناریو ردیف
صفر فاجعه نصف شدن پاداش، زیان شدید و خروج بسیاری از ماینرها از شبکه را به دنبال داشته باشد ۱
محتمل است اما ابهامات زیادی در طول مسیر وجود دارد بسیار مثبت بر اساس مدل سهام به جریان پلن بی، شاهد رشد شدید قیمت بیت‌کوین باشیم ۲
تا حدی محتمل است منفی تریدرهایی که با توجه به دید مثبت نسبت به هاوینگ اقدام به خرید کرده باشند، در صورت عدم تغییر قیمت پس از هاوینگ، اقدام به خروج از بازار خواهند کرد. مشابه اتفاقی که پس از راه اندازی قراردادهای بکت در سپتامبر سال گذشته رخ داد و بسیاری از تحلیلگران انتظار رشد قیمت را داشتند اما پس از آنکه دیدند بازار رشدی نداشته، اقدام به فروش کردند. ۳
تا حدی محتمل است اما در کنار سناریوی شماره ۳ قوت خواهد گرفت منفی ماینرها اقدام به فروش بیت‌کوین‌های خود کنند. ۴
احتمال متوسط هاوینگ پدیده‌ای با سرو صدای بسیار و تاثیر ناچیز باشد ۵
بسیار محتمل مثبت ترکیب پنجشنبه سیاه و ریزش شدید قیمت در ماه مارس، و هاوینگ، باعث شده است تا بسیاری از ماینرهای خرد از چرخه بازار خارج شوند. ماینرهایی که در شبکه باقی مانده‌اند نیز برای حمایت از بیت‌کوین‌های ماین شده جدید، از فشار فروش سنگین پرهیز می‌کنند. در مجموع این عوامل باعث رشد قیمت بیت‌کوین در بلند مدت خواهد شد ۶

در نهایت می‌توان گفت که قطعا هاوینگ بر قیمت بیت‌کوین تاثیر مثبتی خواهد داشت. اما ادامه بحران مالی پیش رو و رویکرد کشورهای مختلف در مورد نحوه قانون‌گذاری، حمایت، آزادی یا محدودیت ارزهای دیجیتال نقش پر رنگ تری در رشد یا کاهش قیمت بیت‌کوین خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *