اخبار داغ

نخستین استفاده از هیدروژن در تولید فولاد

ایسنا/ برای اولین بار از هیدروژن برای تولید فولاد استفاده شده است، تولید جدیدی که هیچ تاثیر منفی در کیفیت فولاد ندارد. به گزارش آی ای، یک شرکت فولاد سوئدی موسوم به “اوواکو”(Ovako) برای اولین بار از هیدروژن در تولید تجاری فولاد استفاده کرده و آن را جایگزین گاز طبیعی مایع(LNG) کرده است. نتیجه این […]

اشتراک گذاری
22 اردیبهشت 1399
57 بازدید
کد مطلب : 220

ایسنا/ برای اولین بار از هیدروژن برای تولید فولاد استفاده شده است، تولید جدیدی که هیچ تاثیر منفی در کیفیت فولاد ندارد.
به گزارش آی ای، یک شرکت فولاد سوئدی موسوم به “اوواکو”(Ovako) برای اولین بار از هیدروژن در تولید تجاری فولاد استفاده کرده و آن را جایگزین گاز طبیعی مایع(LNG) کرده است. نتیجه این کار مثبت بوده و نشان می‌دهد که هیچ تاثیری منفی بر کیفیت فولاد ندارد.
“گوران نیستروم” معاون اجرایی بازاریابی گروهی و فناوری این شرکت گفت: این یک پیشرفت بزرگ برای صنعت فولاد است. این اولین بار است که از هیدروژن برای حرارت دادن فولاد در یک محیط تولیدی استفاده می‌شود. به لطف این آزمایش، اکنون ما می‌دانیم که هیدروژن می‌تواند به سادگی و با انعطاف پذیری در تولید فولاد مورد استفاده قرار گیرد، بدون اینکه تأثیر مخربی بر کیفیت فولاد داشته باشد که این به معنی کاهش بسیار زیاد ردپای کربن در این صنعت است.
“اوواکو” همچنین گزارش داد که در حال حاضر از کوره‌های قوس الکتریکی با انرژی تجدیدپذیر برای ذوب فلز قراضه و تولید محصول پایه خود استفاده می‌کند. با این حال هنوز از LNG که آلاینده‌تر است برای تأمین حرارت در کارخانه خود استفاده می‌کند.
این شرکت همچنین اضافه کرد: این پیشرفت تاریخی برای صنعت فولاد ثابت می‌کند که اگر حمایت مالی مناسب و زیرساخت‌ها فراهم شود، می‌توان انتشار کربن دی اکسید را از خط تولید فولاد برچید.
بنابراین چرا کوره‌های تولید فولاد بیشتری از هیدروژن استفاده نمی‌کنند؟ این مسئله پیچیده‌ای است که ناشی از این واقعیت است که ۹۵ درصد هیدروژن جهان امروزه از گاز طبیعی و زغال سنگ حاصل می‌شود.
هیدروژن یک گاز تمیز است و هنگام سوختن فقط بخار آب آزاد می‌کند، اما اگر تولید آن نیاز به سوزاندن زغال سنگ یا LNG داشته باشد، خودش یک فرآیند آلاینده است و محیط را آلوده می‌کند.
در تولید فولاد، تغییر و جابجایی به سمت استفاده از هیدروژن فقط در صورتی ارزش دارد که هیدروژن از انرژی تجدیدپذیر تولید شود یا اینکه کربن دی اکسید حاصل، جذب و ذخیره شود.
هر دو روش تولید هیدروژن، در مقادیر محدود و گران هستند، به این معنی که صنعت فولاد نمی‌تواند این تغییر را ایجاد کند، مگر اینکه هیدروژن تمیز به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *